Azerbaycan ile Türkiye arasındaki bayrak krizi durulmuyor. Azerbaycan’da Bakü’deki Türk Şehitliği Abidesi’nde bulunan Türk bayrağının indirilmesinin ardından sabah saatlerinde de şehitliğin yanında bulunan Türk Büyükelçiliği’ne ait Din Müşavirliği binasının önündeki Türk bayrağı gönderden indirildi.

Türkiye’nin Bakü Din İşleri Müşaviri Muzaffer Şahin, sabah saatlerinde binaya gittiklerinde bayrağın indirildiğini gördüklerini ancak kendilerine bu konuda bilgi verilmediğini söyledi.

Azeri yetkililer, uygulamanın “Azerbaycan’da yabancı devletlerin ve uluslararası teşkilatların bayraklarının kullanımı hakkındaki kanun” çerçevesinde yapıldığını savunuyor.

Öte taraftan Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı yetkililerinden Ali Hasanov, yaşanan krizile ilgili olarak Yeni Bayrak Yasası gereği Türkiye dahil hiçbir devlete ait bayrağın "izin verilen yerler" dışında asılamayacağını vurguladı.

Hasanov, “Büyükelçilik, konsolosluk, uluslararası örgüt ofisleri ve yasayla öbgörülen diğer bir takım durumlar dışında yabancı bayraklar asılamayacak” şeklinde konuştu.

Türk bayraklarının indirilmesi konusunun gerginliğe neden olmamasını gerektiğini savunan Azeri yetkili, “İki ülke liderlerinin bilgeliğine inanıyorum. En zor günlerde bile Türkiye bayrağını aziz tuttuk” dedi.