İlişkili Haberler

Bahreyn Enformasyon Bakanı İsa el-Hamadi başkent Manama'da düzenlediği basın toplantısında, "Bakanlar Kurulu'nun İran ile diplomatik ilişkilerin kesilmesi ve İranlı diplomatlara ülkeden ayrılmaları için 48 saat süre tanınması yönünde karar aldığını" söyledi.

Söz konusu kararın haftalık olağan Bakanlar Kurulu toplantısında alındığı belirtildi.

Suudi Arabistan dün İranlı yetkililere büyükelçilik binalarının korunması yönünde çağrı yapmalarına rağmen göstericilerin binalara saldırmasının ve binalarda bulunan resmi belge ile malzemelerin yağmalanmasının engellenmediğini, bundan dolayı İran'la tüm diplomatik ilişkilerin kesildiğini duyurmuştu.

SUUDİ ARABİSTAN Şİİ DİN ADAMI İNFAZ ETMİŞTİ 

Terör suçlamasıyla yargılanan Şii din adamı Nemr Bakır El Nemr ve diğer 46 sanık cumartesi günü Suudi Arabistan'da idam edilmişti.

56 yaşındaki Şii din adamı Suudi krallığının ateşli bir aleyhtarı idi ve 2011 yılında Suudi Arabistan'daki 2 milyon Şii'nin büyük çoğunluğunun yaşadığı doğudaki petrol zengini bölgelerin Suudi Arabistan'dan ayrılmasını talep etmişti.

Şii din adamı Nemr 2014 yılında ayaklanmaya teşvik, itaatsizlik ve silah bulundurma suçlarından idama mahkum edilmişti.

İdamı protesto eden grupların Tahran'daki Suudi Arabistan büyükelçiliğini basması üzerine Riyad yönetimi İran ile diplomatik ilişkilerine son vermişti.