Bakan Çavuşoğlu'ndan 15 Temmuz açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Washington'da düzenlenen 15 Temmuz panelinde, "Şimdi onların gerçek yüzünü gördüğümüz gibi dostlarımızı da uyarmamız gerekiyor. Eğer şimdi harekete geçmezseniz onlar ABD'yi ve Türk-Amerikan ittifakını zehirleyecekler. Ancak elebaşı da dahil FETÖ üyeleri aranızda yaşıyor ve işlerini devam ettiriyor. Onların propaganda mekanizmasına aldanmayın" dedi.

Anadolu Ajansı 13.07.2017 - 21:09

Bakan Çavuşoğlu'ndan 15 Temmuz açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Washington merkezli Turkish Heritage Organization (THO) adlı düşünce kuruluşunca düzenlenen "15 Temmuz Darbe Girişimi: 1 Yıl Sonra" başlıklı panele video konferans yoluyla bağlandı.

Çavuşoğlu, Fetullahçı Terör Örgütü'nce (FETÖ) yapılan kanlı 15 Temmuz darbe girişiminin Türk milletini şoka uğrattığını ancak dirayet ve ferasetiyle milletin bu girişimi boşa çıkardığını anlattı.

FETÖ'nün aşırıcılık konusunda sınır tanımadığını vurgulayan Çavuşoğlu, "İki yıldız taşıyan bir general Fetullah Gülen tarafından kutsanıp kendisine verilmiş olan 1 doları savcıya vermeyi reddediyor. Kıdemli bir ordu mensubu, itiraflarında ağlıyor çünkü Gülen'in kendisini lanetleyeceğine ve bundan dolayı cennete giremeyeceğine inanıyor. Fanatik hareketlerin dünyanın her yerinde olduğunu söyleyebilirsiniz, ancak FETÖ üyelerinin kör sadakatinin seviyesinin sonu yok." diye konuştu.

"AMAÇLARI ANAYASAL DÜZENİ ORTADAN KALDIRMAKTI"

Bakan Çavuşoğlu, FETÖ üyelerinin kendi çıkarları için her türlü yasal, dini ve etik ilkeleri rahatlıkla ihlal edebileceğinin altını çizerek, örgütün darbe girişimi için yıllardır pusuda beklediğini dile getirdi.

"Darbeye kalkıştıklarında amaçları sadece demokratik yollarla seçilmiş hükümeti devirmek değil, aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti'nin anayasal düzenini de ortadan kaldırmaktı" ifadelerini kullanan Çavuşoğlu, bu amaç uğruna örgüt üyelerinin kendilerini gizleyerek devletin, iş dünyasının, medyanın ve sivil toplumun içine sızdığını ifade etti.

Çavuşoğlu, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimine kalkıştığında Türkiye'de güç kaybetmeye başladığını belirterek, daha derine indikçe örgütün kirli suç ağıyla ilgili farklı bilgilere ulaştıklarını anlattı.

"TÜRK-AMERİKAN İTTİFAKINI ZEHİRLEYECEKLER"

FETÖ'yü, "vücudun organlarını yavaş yavaş ele geçiren bir virüse" benzeten Çavuşoğlu, "Geçtiğimiz 12 ay içinde bu terör örgütünün Türkiye'deki unsurlarını temizlemeye devam ediyoruz. Ancak bu suç şebekesi, okullar, işletmeler ve lobiciler yoluyla küresel ölçekte de faaliyet gösteriyor." değerlendirmesinde bulundu.

Çavuşoğlu, FETÖ'nün okullar yoluyla Türkiye'deki birçok kişiyi uzun yıllar boyunca aldattığını vurgulayarak, şunları dile getirdi:

"Şimdi onların gerçek yüzünü gördüğümüz gibi dostlarımızı da uyarmamız gerekiyor. Eğer şimdi harekete geçmezseniz onlar ABD'yi ve Türk-Amerikan ittifakını zehirleyecekler. Ancak elebaşı da dahil FETÖ üyeleri aranızda yaşıyor ve işlerini devam ettiriyor. Onların propaganda mekanizmasına aldanmayın. Gülen'in ılımlı bir Müslüman vaiz olduğunu ve radikalizme karşı Batı ile bir arada çalışmaya hazır olduğunu iddia ediyorlar. Darbe girişimi esnasında bu terörist organizasyonun sergilediği vahşilik, onların nasıl iki yüzlü olduğunu ortaya koydu."

Çavuşoğlu, geçen yıl 15 Temmuz'da FETÖ'nün en ölümcül silahlarının silahsız sivillere, Meclise ve Cumhurbaşkanlığına karşı kullanıldığını hatırlatarak, 250 masum insanın öldürüldüğünü ve 2 binden fazla kişinin de yaralandığını kaydetti.

OBAMA YÖNETİMİ YAVAŞ HAREKET ETTİ ELEŞTİRİSİ

ABD'nin eski Ankara Büyükelçisi James Jeffrey de panelde yaptığı konuşmada, FETÖ elebaşı Gülen'in iade süreci ile ABD'nin YPG'ye sağladığı destek sorunlarının Türk-Amerikan ilişkilerini tıkayan iki asli mesele olduğunu vurguladı.

Darbe girişimini FETÖ'nün organize ettiği konusunda çok az şüphe olduğunu söyleyen Jeffrey, bunun genel anlamda fark edilememesi üzerinde düşünülmesi gerektiğini belirtti.

ABD'nin eski Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Matt Bryza de darbe girişimi gecesi İstanbul'da yaşadıklarını video konferans yoluyla anlattı.

Dönemin ABD yönetiminin çok yavaş hareket ettiğini kaydeden Bryza, FETÖ elebaşı Gülen'in iadesi ile YPG'ye verilen destek konuları çözülmedikçe Türk-Amerikan ilişkilerinin kısa sürede iyileşmesinin zor olacağını ifade etti.

FETÖ'nün ABD'deki sözleşmeli (charter) okulları üzerine "Killing Ed" (Eğitimi Öldürmek) adlı bir belgesel çeken yapımcı Mark Hall da özellikle Teksas bölgesinde örgüt mensuplarının çalışmalarının devam ettiğini ve siyasilere yaptıkları yüklü bağışlarla ayakta kalmaya çalıştıklarını aktardı.

Programın sonunda Türkiye'den video konferans yoluyla panele bağlanan 15 Temmuz gazisi Metin Doğan da o gece Atatürk Havalimanında yaşadıklarını ve kendisini tankın önüne nasıl korkusuzca attığını anlattı.

Sayfa Yükleniyor...