Bakan Fidan: Gazze'deki katliamı gerçekleştirenler hesap verecek

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan İstanbul'da gerçekleştirilen D-8 Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın açılışında ve sonrasında açıklamalarda bulundu. Bakan Fidan açılış konuşmasında, "Hiçbir şüphemiz yok ki Gazze'deki bu katliamı gerçekleştirenler bir gün hesap verecekler. Filistinin barışçıl geleceğinin yanında duranlar kazanacaklar" ifadelerini kullandı.

Bakan Fidan: Gazze'deki katliamı gerçekleştirenler hesap verecek

Dışişleri Bakanı , İstanbul’da Olağanüstü D-8 Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı açılışında konuştu.

Dışileri Bakanları gündemiyle İstanbul'da bir araya geldi

Bakan Fidan açılış konuşmasında, "D-8 ülkeleri olarak Filistin'in yanında ve arkasındayız. Bugünkü toplantımız bu taahhütlerin tekrarlanması için bir fırsat. Her noktada işbirliğimizin beyanı ile Filistin halkının haklarını güvence altına almak için çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

"KATLİAMI GERÇEKLEŞTİRENLER HESAP VERECEK"

Bakan Fidan 'de süren İsrail saldırılarını işaret ederek, "Hiçbir şüphemiz yok ki Gazze'deki bu katliamı gerçekleştirenler bir gün hesap verecekler. Filistinin barışçıl geleceğinin yanında duranlar kazanacaklar" diye konuştu. 

İki devletli çözüm ve Filistin Devleti'nin tanınması konularına değinen Fidan, "Başlangıçtan itibaren iki devletli ve bağımsız toprak bütünlüğü olan Doğu Kudüs başkenti olan bir devletini desteklemeye devam ettik. Bugüne kadar 148 ülke Filistin devletini tanıdı. İspanya, İrlanda, Norveç ve en yakın geçmişteSlovenya'nın katılmasıyla yüzlerce ülke bu tarihi adaletsizliğe karşı durdu. Geri kalan ülkeler de eminim ki bunu takip edecekler" ifadelerini kullandı.

"BMGK BİR ÜLKENİN ESİRİ OLMAKTAN ÇIKMALI"

Bakanb Fidan Filistin'in BM üyeliği konusunda ise, "Bir noktada Filistin Birleşmiş Milletler'e tam üye olacak. Biz bu noktada Filistin Devleti'ni tanbımaları için diğer ülkelere çağrıda bulunuyoruz. BM güvenlik konseyi bu çağrıya kulak vermeli bir ülkenin esiri olmaktan çıkmalı" diye konuştu.

ACİL ATEŞKES VE SÜRDÜRÜLEBİLİR YARDIM

Konuşmasının devamında Fidan, acil ateşkes ve sürdürülebilir insani yardımın önemini vurgulayarak, "Filistin her türlü siyasi, ekonomik ve yasal desteği devlet olarak hak ediyor. Bu çerçevede bizim çalışmalarımız sürdürülebilir kesintisiz insani yardımın Gazze'ye verilmesi ve acil ve kalıcı ateşkes için olacaktır. İsrail her zaman bu ateşkes çabalarını manipüle eden ve reddeden taraf oldu. Hamas kalıcı barışı yapıcı bir şekilde destekiyor" ifadelerine yer verdi.

"FİLİSTİN DEVLETİ TEK SEÇENEK"

Barış çabalarında Filistin Devleti'nin kurulmasının önemini belirten Fidan şöyle konuştu: "Bu tabii ki bir savaş ya da barış çağrısı değil, adil ve kalıcı bir çözüm sadece ve sadece daimi ateşkes ile olacaktır. Bu da diplomasi ve uzlaşı ile olur. Bu çerçevede bağımsız ve egemen filisitn devletinin kurulması dışında seçenek yoktur"

"FİLİSTİN'İN BİRLİĞİNİ DESTEKLEYECEĞİZ"

Bakan Fidan açılış konuşmasında sözlerini, "Bunun için aslında daha önce denenmiş yöntemlerin dışına çıkmalı ve farklı yaklaşımları desteklemeliyiz. Türkiye olarak her zaman bu çabaların yanında olacağız. Geçerli ve uygulanabilir seçenekleri değerlendireceğiz, Filistinli kardeşlerimizin yanında olacağız, bu yeniden inşa sürecinde  de onların yanında bulunacağız. Filistin'in birliğini destekleyeceğiz" ifadeleriyle noktaladı.

Bakan Fidan: Gazze'deki katliamı gerçekleştirenler hesap verecek - 1

ZİRVENİN ARDINDAN BASIN TOPLANTISI

Bakan Fidan, Türkiye'nin ev sahipliğinde İstanbul'daki Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde gerçekleştirilen Olağanüstü D-8 Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı'nın ardından düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, "Bir milyarı aşkın Müslüman nüfusa sahip D-8 ülkeleri olarak İstanbul'da Filistinli kardeşlerimize destek olmak için bir araya geldik" ifadesini kullandı.

D-8 olarak bugün tarihi bir rol üstlendiklerini belirten Fidan, "’deki İsrail zulmü karşısında sessiz kalmadığımızı, sessiz kalamayacağımızı, İstanbul'da hep birlikte tüm dünyaya bir kez daha ilan ediyoruz. Çağrımıza icabet eden tüm misafirlerimize şükranlarımı sunuyorum" diye konuştu.

"NETANYAHU BÖLGEDEKİ HERKESİ TEHLİKEYE ATIYOR"

Fidan, 'de acilen ateşkesin sağlanması ve Gazzelilere insani yardımların ulaştırılması için ellerindeki tüm imkanların seferber edileceğini belirterek, "İsrail işgalinin durdurulması ve iki devletli çözüm için var gücümüzle çalışacağız. Fundamentalist Netanyahu hükümeti, ateşle oynamaya devam ediyor. Netanyahu, kendi halkı dahil, bölgedeki herkesin geleceğini tehlikeye atmaktan çekinmiyor" değerlendirmesinde bulundu.

Mısır ve Katar'ın taraflar arasındaki arabuluculuk çabalarını takdirle karşıladıklarını ifade eden Fidan, "Türkiye olarak bu müzakerelere her türlü katkıyı verdik, bundan sonra da vermeye devam edeceğiz. Grup olarak da bu kararı aldık" dedi.

"GAZZE, ULUSLARARASI SİSTEMİN YETERSİZLİĞİNİ GÖSTERDİ"

Fidan, "İsrail’in müzakerelerde sürekli oyunbozanlık yapması, ateşkese yanaşmaması, kendisini kayıtsız şartsız destekleyenlere artık ciddi maliyetler üretiyor. Gazze'de yaşanan trajedi, bazı ülkelerin iki yüzlülüğünü ifşa etti" diye konuştu.

"Ukrayna'da işgale karşı çıkanlar, Filistin'de ise işgale direnmeyi suç sayıyor. Gazze, uluslararası sistemin aczini ve yetersizliğini de tüm çıplaklığıyla sergilemiştir" diyen Fidan, bir devlete sahip bulunmanın Filistinlilerin en doğal hakkı olduğuna işaret etti.

"FİLİSTİN KONUSUNDA BİRLİKTE HAREKET EDECEĞİZ"

Avrupa Birliği’ndeki bazı ülkelerin cesur bir tavırla Filistin’e destek çıkmalarını umut ışığı olarak gördüklerini belirten Fidan, şunları söyledi:

"Aynı şekilde Batı kamuoyunun, hükümetlerin aksine, İsrail’in uyguladığı vahşete isyan etmesi de geleceğe umutla bakmamızı sağlıyor. İsrail, giderek yalnızlaşıyor. D-8 ülkeleri olarak bizler, sadece ekonomik işbirliğinde değil Filistin konusunda da hep birlikte hareket etme konusunda kararlıyız"

"ÇÖZÜMÜ BAŞKALARINDAN BEKLEMİYORUZ"

Fidan, yayımlanan ortak bildirinin bunun tezahürü olduğuna işaret ederek, "Çözümü başkalarından beklemiyoruz. Çözüm için buluşuyor, birlikte istişare ediyor, hep birlikte yol alıyoruz" diye konuştu.

Bakan Fidan, "Ortak Bildiri’de yer alan somut adımlar, İsrail üzerindeki baskıyı artıracak ve Filistinli kardeşlerimizin özgürlüklerine kavuşmasına katkı sağlayacaktır. D-8 ülkeleri olarak İstanbul’da aldığımız kararların hayırlara vesile olmasını diliyor, kararların takipçisi olacağımızı belirtiyorum." ifadelerini kullandı.

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Twitter Facebook

Sayfa Yükleniyor...