İlişkili Haberler

Almanya Federal Başbakanlık Dairesi Başkanı Peter Altmaier, Türkiye'nin Nazi yakıştırmasını Alman kurum ve kuruluşlarının hak etmediğini söyledi. Alman siyasetçi Altmaier Hollanda'ya da aynı benzetmenin yapılmasını eleştirdi.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ise, Nazi yakıştırmasının yapılan uygulamayı izah etmek için kullanıldığının altını çizdi. Bakan Kılıç kurumları, kişileri ya da hükümetleri kapsamadığını belirtti.

Bakan Kılıç toplantı ve konferans kanunlarına saygı duyduklarını, ancak Avrupa’da yabancı düşmanlığı ve İslam düşmanlığı olduğunu söyledi.

Bakan Kılıç, Köln'de düzenlenen mitingde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mahkeme kararıyla konuşturulmamasını da eleştirdi. Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, “Ama bir iki hafta sonra PKK temsilcileri yayın yapabildi. Bunu anlamakta zorluk çekiyoruz" dedi.

Almanya Federal Başbakanlık Dairesi Başkanı Peter Altmaier, Türkiye’de darbe girişimi sonrası çok sayıda kişinin gözaltına alınmasını gündeme getirdi. FETÖ’nün Almanya’da yasak olmadığına dikkat çekti. Türkiye'de hukukun üstün olması gerektiğini belirtti.

Bu eleştiriye ise Bakan Kılıç, "Siz iki Almanya ile birleşince Doğu Alman memurlarının işine son verdiniz. Ülke olarak haklıydınız. Darbeye teşebbüs edenlerin işine son vermek konusunda da bizi haklıyız" diyerek yanıt verdi.