İngiliz Dışişleri Bakanlığı, İsrail muhalefetinin lideri, Kadima Partisi Genel Başkanı Tzipi Livni hakkında bir İngiliz mahkemesince çıkarılan tutuklama kararının ardından, "hükümetin ülkede bu tür mahkeme kararlarına olanak veren sistemin değiştirilmesinin yollarını aradığını" duyurdu.

İlişkili Haberler


Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı David Miliband, konuya ilişkin olarak bakanlığın resmi internet sitesinde yer alan açıklamasında şunları kaydetti:

"İsrail, Birleşik Krallık'ın stratejik ortağı ve yakın dostudur. Bu bağları korumaya ve geliştirmeye kararlıyız. İsrailli liderler -diğer ülkelerin liderleri gibi- İngiltere'yi ziyaret ederek, İngiliz hükümetiyle görüşebilmelidir.

Önceden bilgi vermeden veya uyarmadan tutuklama kararı alınması, İngiltere ve Galler'deki sistemin olağandışı bir özelliğidir. Hükümet, bu türden durumların tekrar ortaya çıkmasını önlemek için ülkenin sisteminin değiştirilebilmesinin yollarını acilen aramaktadır."

İngiliz Guardian gazetesi, dünkü sayısında, bir İngiliz mahkemesinin Gazze saldırıları sırasında İsrail'in Dışişleri Bakanı olan Livni hakkında savaş suçlarından tutuklanması için karar çıkardığını, ancak eski bakanın İngiltere'ye yapmayı planladığı ziyaretini iptal etmesi üzerine bu kararını geri çektiğini yazmıştı.

İsrail Dışişleri Bakanlığı da Birleşik Krallık'ın Tel Aviv Büyükelçisi Tom Phillips'i bakanlığa çağırarak, durumu protesto etmişti.