Ban Ki-mun: Gazze ablukasını kaldırın

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, İsrail'e, Gazze'deki ablukayı kaldırma çağrısında bulundu.

Haberler - Anadolu Ajansı 27.12.2009 - 11:25

Genel Sekreter Ban, İsrail'in Gazze'ye saldırılarının başlamasının yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

BM sözcülüğünden yapılan açıklamada, Genel Sekreter Ban'ın mesajında, söz konusu operasyonun başlamasına neden olan unsurların da, operasyon sonrasındaki kötü dönemin de sona ermediğini belirttiği vurgulandı.

Ban, BM Güvenlik Konseyinin 1860 sayılı kararında, istikrarın sağlanması için gerekli olduğu kaydedilen kilit unsurların çok azının uygulandığını ve Gazze'de kalıcı bir ateşkesin bulunmadığını da ifade etti.

"Gazze'ye insani yardım malzemelerinin kalitesi ve miktarı yetersiz, geniş çaplı ekonomik ve yeniden yapılanma faaliyetleri felç olmuş ve Gazze halkı temel insan haklarından mahrum kalmış durumda" diyen Ban, Gazze'de tüm çabalara rağmen silah kaçakçılığının da devam ettiğini belirtti.

Mısır'ın Filistin birliği için yorulmaksızın çalıştığını ancak bu yolda henüz bir hamle yapılamadığını da kaydeden Ban, nüfusunun yarısını 18 yaşın altındaki gençlerin oluşturduğu 1,5 milyonluk Gazze halkının kendisini ümitsiz hissettiğini ve Gazze'ye temelden farklı bir yaklaşımın acilen gösterilmesi

gerektiğini ifade etti.

Genel Sekreter mesajında, İsrail'i, Gazze'deki "kabul edilemez ve ters tepen ablukasına son vermeye, Gazze'deki ekonomik faaliyetleri ve yenide yapılanmayı kolaylaştırmaya ve uluslararası hukuka saygı göstermeye" çağırırken, Hamas'ı da şiddete son vermeye ve uluslararası hukuka saygı göstermeye davet etti.

Filistinlilere birlik çağrısında bulunan Ban, İsrail operasyonunun başlamasının birinci yıl dönümünün, askeri çözümü olmayan ve hala devam eden İsrail-Filistin ihtilafının acı sonuçlarını hatırlattığını vurguladı.

BM Genel Sekreteri Ban, mesajının sonunda, İsrailli ve Filistinli liderlerin, bölgenin ve uluslararası toplumun birlikte en acil önceliğinin, iki devletli çözümün sağlanması olduğunu belirtti.

Sayfa Yükleniyor...