Mısır'da, Suudi Arabistan kökenli Selefilik tarikatına bağlı Şeyh Muhammed Amer'in, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) eski Başkanı Dr. Muhammed El Baradey'in ülkeye fitne ve ayrımcılık soktuğu için öldürülmesi gerektiği yönününde, tarikatın internet sitesi aracılığı ile fetva verdiği bildirildi.

Mısır'da İngilizce yayımlanan The Egyptian Gazetesi'nin haberine göre, sertlik yanlısı Şeyh Muhammed Amer, fetvasında "İslami kurallara göre Baradey de dahil, kim hükümete ve Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'e karşı Mısırlıları provoke ediyorsa öldürülmeleri gerekir" dedi.

Söz konusu fetvada, provokatörlerin cezasız kalmasının Mısır halkı üzerinde yıkıcı bir etki bırakabileceğine vurgu yapıldı.

Arapça yayımlanan El Mısrıyun Gazetesi ise konu ile ilgili haberinde Şeyh Muhammed Amer'in fetvasında, Baradey'in ''din karşıtı'' olduğunu birçok kez ileri sürdüğünü savundu.

Fırsat bulduğu takdirde 2011'de yapılacak Mısır cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olacağını söyleyen Baradey, 28 Kasımda yapılan Mısır meclis seçimleri için partilere boykot çağrısı yapmıştı.

Baradey, medyaya verdiği demeçlerde kendisinin, ülkenin kurtarıcısı veya politik bir lider olarak değil, sadece değişimin bir sembolü olarak görülmesi gerektiğini defalarca dile getirmişti.
Mısır Yüksek Fetva Kurulu'nun (Darul İfta) 2010 yılı boyunca 127'si idam cezaları ile ilgili olmak üzere, toplam 465 bin fetva verdiği bildirildi.

Mısır'da yayımlanan El Mısri El Youm Gazetesi'nin haberine göre, kurulun 2010 yılı raporları yayımlandı. Mısır Müftüsü Ali Cuma, bu yıl 127 idam kararına ilişkin fetva isteği aldı. Mısır kanunlarına göre cinayet, tecavüz ve uyuşturucu gibi suçlardan verilen idam cezalarının uygulanabilmesi için müftünün fetva vermesi gerekiyor.

Mısır Yüksek Fetva Kurulu'ndan istenilen fetvalar arasında, boşanma, cinsiyet belirleme ,düşük yapma, domuz dokusunun sağlık alanında kullanılması, yapay kalp kapakçıkları ve gayrimenkul kredisi gibi ilginç konuların bulunduğu belirtildi.

Haberde, kurulun 2010'da 2316'sı yazılı, 88 bini 133 sözlü, 255 bini 58 telefon ile 113 bin 468'i internet üzerinden ve 5 bin 346 fetvayı da yurt dışından gelen özel talepler doğrultusunda verdiği ifade edildi.