Fener Rum Patriği Bartolomeos, Türkiye'de 2 bin yıllık patrikhanenin yok olmasını isteyen bir hükümetin iktidarında, zaman zaman kendisini çarmıha gerilmiş gibi hissettiğini söyledi.

Bartholomeos, Amerikan CBS televizyonuna verdiği röportajda Rumların Türkiye'de ikinci sınıf vatandaş mualemesi gördüğünü savundu ve "Türkiye vatandaşı olarak tüm haklarımıza sahip olduğumuzu düşünmüyoruz" dedi.

Patrik eleştirilerini sıralayınca CBS muhabiri, "O halde neden Yunanistan'a gitmiyorsunuz?" sorusunu yöneltti. Bartholomeos bu soruya şöyle cevap verdi:

"Çünkü biz ülkemizi seviyoruz. Burada doğduk, burada ölmek istiyoruz. Misyonumuzun burada olduğunu düşünüyoruz. Geçen 17 yüzyıl boyunca olduğu gibi. Ve ülkemdeki yetkililerin neden bu tarihe saygı göstermediğini merak ediyorum.

Türk hükümeti patrikhanenin ülkeyi terkettiğini görmekten mutluluk duyardı, ama bunun asla gerçekleşmeyeceğine inanıyoruz. Burası Kudüs'ün devamıdır ve bizim için en az orası kadar kutsaldır. Zaman zaman çarmıha gerilsek de biz burada kalmayı tercih ediyoruz. Çünkü İncil'de sadece İsa'ya inanmamız değil, onun için acı çekmemiz istendiği de yazıyor."

Başbakan ve pek çok bakanı ziyaret ettiğini anlatan Patrik, buna rağmen sorunlarının çözüme kavuşturulmadığını da röportajda belirtiyor.