İngiliz Financial Times gazetesi, Türkiye ile Bölgesel Kürt yönetimi arasındaki petrol anlaşmasının son aşamasında olduğunu ve yakında imzalanmasının beklendiğini yazdı.

Gazetenin haberine göre, petrol ve doğalgaz aranması ve ihraç edilmesini kapsayan anlaşma bölgeyi dönüştürecek. Anlaşmayla Türkiye'ye günde 3 milyon varil petrol ile 10 milyar metre küp doğalgaz girecek.

Haberde Türkiye ve Bölgesel Kürt yönetimi arasındaki anlaşmanın son aşamasına geldiği ve bölgeyi büyük oranda dönüştüreceği iddia edildi.

Bölgesel Kürt yönetimiyle imzalanacak anlaşmayla Türkiye'nin kontrolünde beş arama bölgesinden sorumlu bir şirket kurulacak.

Financial Times'e göre, Bağdat'taki merkezi yönetimin karşı çıktığı bu anlaşma Bölgesel Kürt yönetiminin, ekonomik ve siyasi bağımsızlığa erişimini kolaylaştıracak.

Petrol ve doğalgaz boru hatlarının doğrudan Kuzey Irak'tan Türkiye'ye inşa edileceğini belirten Kürt bir yetkili, uzun vadede bunun tüm bölge için yararlı olacağını söyledi.

ABD'nin de Irak hükümetinin onayı olmadan petrol ihracatına karşı olduğu belirtiliyor. ABD'li diplomatların bu anlaşmanın Irak'ın bölünmesini hızlandırabileceğini söylediklerine işaret edildi.

Financial Times, Türkiye'nin bir yandan Irak'ın bölünmesinden endişe duyduğunu ve bunun kendi istikrarını da bozacağını düşündüğünü ancak bir yandan da enerji konusunda Rusya ve İran'a bağımlılığını azaltmak için başka arayışlara girdiğini vurguladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yılmaz'ın geçtiğimiz hafta Kuzey Irak'a giden uçağına Bağdat yönetimi izin vermemişti.