Tayland Başbakanı Yinglak Şinavatra, mahkemeye verdiği ifadede, üst düzey bir bürokratı, kendi çıkarlarını korumak amacıyla 2011'de yetkisiz bir danışman seviyesine indirmek suretiyle yetkilerini kötüye kullandığı iddiasını reddetti.

Suçlu bulunması halinde başbakanlık görevini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya bulunan Yinglak, 5 dakika süren ifadesinde, Ulusal Güvenlik Konseyi (UGK) Başkanı Tavil Pliensri'yi, yetkileri bulunmayan danışman seviyesine indirirken prosedürleri dikkatli bir şekilde izlediğini ve bundan kişisel çıkar sağlamadığını savundu.

Tayland'daki "Thai PBS" televizyonunun haberine göre, Yinglak, "Kanunu çiğnemedim ve söz konusu atamadan hiçbir şekilde çıkar sağlamadım" diye konuştu.

Anayasa Mahkemesi, Yinglak hakkındaki kararını yarın açıklayacak.

Taylan Başbakanı Yinglak, Eylül 2011'de Tavil'i UGK'daki görevinden alarak yerine Tayland polis müdürlüğü görevinden yeni ayrılan Polis Generali Viçean Potephosri'yi getirmişti. Viçean'dan boşalan yere ise 2006'da darbeyle devrilen, eski Cumhurbaşkanı Taksin Şinavatra'nın eski eşinin kardeşi olan Damapong Prievpan getirilmişti.

Bu tayinler üzerine Tavil, Yüksek İdare Mahkemesi'nde yetkililerini kötüye kullandığı iddiasıyla Yinglak aleyhinde dava açmıştı.

Yüksek İdare Mahkemesi, Mart ayında, tayinin kanuna aykırı olduğuna hükmederek, davanın Anayasa Mahkemesi'ne gönderilmesine ilişkin prosedürü başlatmıştı.

Yinglak ayrıca Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu'nda devam eden "görevi ihmal" soruşturmasıyla karşı karşıya bulunuyor.

Tayland anayasası uyarınca bağımsız bir kuruluş olarak görev yapan Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu'ndaki soruşturmada Yinglak, büyük mali kayıplara neden olan devletin pirinç üretimine destek programını durdurmak için hiçbir şey yapmamakla suçlanıyor.

Komisyon'un dava açılmasına karar vermesi durumunda, Yinglak'ın başbakanlık görevi askıya alınacak ve hakkındaki azil süreci, muhalefetteki Demokrat Parti'nin çoğunluğu oluşturduğu senatoda başlatılacak.

Komisyon, Yinglak'ın yargılanıp yargılanmamasına ilişkin kararını 13 Mayıs'ta açıklayacak.