Başkent Atina'da yeni kısıtlamalar

Yunanistan'da cumartesinden itibaren yeni kısıtlamalar getiriliyor. Vaka sayılarının yüksek olduğu şehirlerde kısıtlamalar artacak.

29.01.2021 - 22:58

Başkent Atina'da yeni kısıtlamalar

Derya Özcan-NTV Atina

Cumartesi gününden itibaren Yunanistan vaka sayılarına göre ikiye ayrılıyor. Başkent Atina'nın da dahil olduğu, yüksek vaka sayılarına sahip kırmızı bölgelerde kısıtlamalar artıyor.

Vaka sayılarının düşük olduğu sarı bölgelerde dükkanlar normal işleyişine devam ederken, vaka sayılarının yüksek olduğu bölgelerde dükkanlar sadece kapıda teslim (click away) veya randevu ile satış (click inside) yapabilecek.

İnternet üzerinden alışveriş yapan müşteriler, kapıda teslim seçeneğini tercih ederek mağaza tarafından belirtilen tarih ve saatte mağazaya gidip internet üzerinden satın aldıkları ürünü teslim alabilecek. Bu yöntemle kuryelerin yükü hafifletilirken, teslime de hız kazandırılması hedefleniyor.

Randevu ile satış seçeneği ise sadece kırtasiyeler ile giyim ve ayakkabı mağazaları için geçerli. Bu yöntemle yapılacak alışverişlerde müşteri alışveriş yapmak istediği mağazadan randevu alıyor ve randevu saatinde ürünü deneyerek satın alabiliyor.

YÜZ YÜZE EĞİTİMDE DE VAKA SAYISI BELİRLEYİCİ

Ortaokul öğrencileri ülke genelinde yüz yüze eğitime geçiyor. Lise öğrencileri ise sadece vaka sayılarının düşük olduğu bölgelerde yüz yüze eğitime geçebiliyor. Kreş, anaokulu ve ilkokullarda 11 Ocak'ta başlayan yüz yüze eğitim tüm bölgelerde devam edebiliyor.

BAŞKENT İÇİN SON ŞANS

Kırmızı bölgelerde gece sokağa çıkma yasağı saat 18.00'de başlıyor. Başkentin de içinde bulunduğu Attika Bölgesi'nde ise bu kısıtlamaya esneklik getiriliyor. Gece sokağa çıkma yasağı burada, 21.00'de başlıyor. Ancak uzmanlar bunun “son şans” olduğu yönünde uyarıda bulunuyor. Vaka sayılarının düşmemesi halinde tedbirlerin artırılacağı belirtiliyor.

Sayfa Yükleniyor...