Belçika’dan Ukrayna'ya 30 adet F-16 savaş uçağı

Belçika Başbakanı Alexander De Croo ve Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski arasında imzalanan ikili güvenlik ve uzun vadeli destek anlaşması kapsamında Belçika, 2028 yılına kadar Ukrayna’ya 30 adet F-16 savaş uçağı verecek.

Belçika’dan Ukrayna'ya 30 adet F-16 savaş uçağı

Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, İspanya’daki temaslarının ardından ’ya geçti. Zelenski, başkent Brüksel’de Başbakanı Alexander De Croo ile bir araya geldi.

Zelenski ve De Croo, görüşmenin ardından ve Belçika arasında ikili güvenlik ve uzun vadeli destek anlaşmasına imza attı.

Anlaşmaya göre Belçika, bu yıl Ukrayna’ya en az 977 milyon Euro değerinde askeri yardım yapacak ve 10 yıl boyunca desteğini sürdürecek.

Belçika ayrıca Ukrayna'ya 2028 yılına kadar 30 adet ABD yapımı F-16 savaş uçağı tedarik edecek.

ZELENSKİ TEŞEKKÜR ETTİ

Zelenski anlaşmaya ilişkin yaptığı paylaşımda, “Bu anlaşma Ukrayna'ya 2028 yılına kadar teslim edilecek F-16 savaş uçağı sayısını (30) belirliyor ve ilk kısmı zaten bu yıl gelecek. Anlaşma, Belçika'nın güvenlik yardımını, modern zırhlı araçları, Ukrayna'nın hava kuvvetleri ve hava savunma ihtiyaçlarını karşılayacak ekipmanı, deniz güvenliğini, mayın temizlemeyi, topçu mühimmat koalisyonuna katılımını ve askeri eğitimi garanti ediyor" ifadelerini kullandı.

Anlaşma ayrıca savunma sanayi iş birliği, ‘Ukrayna barış formülü'ne destek, 'ya karşı yaptırımların güçlendirilmesi, zararların tazmin edilmesi, dondurulmuş Rus varlıklarının kullanılması ve ekonomik toparlanmayı da içeriyor.

İKİ ÜLKE ARASINDA İŞ BİRLİĞİ DERİNLEŞTİRİLECEK

Ukrayna ve Belçika aynı zamanda istihbarat, siber güvenlik ve dezenformasyonla mücadele alanlarındaki iş birliklerini de derinleştirecek.

Belçika, anlaşmayla Ukrayna'nın gelecekteki AB ve NATO üyeliğine desteğini de ifade ediyor.

Zelenski, Belçika Başbakanı De Croo'ya, hükümetine, tüm Belçikalılara Ukrayna'ya verdikleri sarsılmaz ve kalıcı destekten dolayı teşekkür etti.

"DESTEK KONUSUNDA KARARLIYIZ"

Belçika Başkanı De Croo ise paylaşımında, “Başkan Zelenskiy halkınızı korumanız için doğru ekipmanlara ihtiyacınız var. Destek konusunda oldukça kararlıyız. Bu yüzden daha fazlasına, daha iyisine ve daha hızlısına ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Twitter Facebook

Sayfa Yükleniyor...