NTV

Beyaz Saray: İktidarda kaldığı sürece ülke daha tehlikeli hale geliyor

Anadolu Ajansı

Dünya

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, Suriye'de Beşşar Esad'in meşruiyetini çoktan kaybettiğini vurgulayarak, "Esad iktidarda kaldığı sürece Suriye'de şiddet artıyor ve ülke daha tehlikeli hale geliyor." dedi.

Beyaz Saray Sözcüsü Earnest, günlük basın brifinginde, Suriye'deki son gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Suriye'deki durumun giderek kötüleştiğine dikkat çeken Earnest, "Esad, hala Suriye ordusuna, masum ve silahsız sivillere saldırı düzenleme emri veriyor." diye konuştu.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Avusturya'nın başkenti Viyana'daki, "Eğer Esad B planının olmadığı sonucuna varmışsa bunu temelsiz olarak yapmıştır ve bu çok tehlikeli bir durumdur." şeklindeki sözleri hatırlatılan Earnest, "Bakan Kerry, Esad iktidarda kaldığı sürece ülkede daha fazla kaos ve şiddetin süreceği görüşünü dile getirmiştir." açıklamasını yaptı.

Suriye halkının Esed'den bir gelecek beklentisinin olamayacağına vurgu yapan Earnest, "Esad iktidarda kaldığı sürece Suriye'de şiddet artıyor ve ülke daha tehlikeli hale geliyor." ifadelerini kullandı.

Uluslararası insani yardımların Suriye'nin kritik bölgelerine ulaştırılmasının önündeki en büyük engelin Esad rejimi olduğunu belirten Earnest, bu konudaki endişelerini her seferinde dile getirdiklerini ifade etti.

"Esad rejimi, Suriye'nin insani yardıma muhtaç bölgelerine yardım ulaştırılmasını engelliyor." diyen Beyaz Saray Sözcüsü, Esad rejiminin "çatışmaların durdurulması" anlaşmasında verdiği sözlere uygun şekilde yardımların ihtiyaç duyulan bölgelere ulaştırılmasını mümkün hale getirmesi gerektiğinin altını çizdi.

ETİKETLER