Beyaz Saray, Iraklı tutuklulara tecavüz ve cinsel taciz fotoğraflarının bulunduğu yolundaki haberi yayımlayan İngiliz gazetesini sert dille eleştirdi.

İlişkili Haberler


Beyaz Saray sözcüsü Robert Gibbs de ABD Savunma Bakanlığı gibi, fotoğraflarda tecavüz ve cinsel taciz görüntülerinin yer aldığını yalanladığı açıklamasında, ''Şampiyonlar Liginin bir maçının sonucu için bir İngiliz gazetesini açarım, ama ciddi haberleri okumak için İngiliz gazetelerin ilk tercihim olacağından emin değilim'' ifadesini kullandı.

Gibbs, söz konusu fotoğraflarda, makalede bahsi geçen sahnelerin yer almadığını da kaydetti.

İngiltere'de yayımlanan Daily Telegraph gazetesi, Amerikalı emekli bir generalin bu yöndeki iddiasının yer aldığı bir makale yayımlamıştı. Irak'ta bulunan Ebu Garib cezaevindeki kötü muamele konusunda 2004 yılında soruşturma yürüten Emekli Tümgeneral Antonio Taguba, Telegraph gazetesindeki makalesinde, fotoğrafların ''işkence, taciz, tecavüz ve her türden ahlaksızlığı'' gösterdiğini öne sürmüştü.

ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü Bryan Whitman ise gazetenin ''doğruları elde etme konusunda yeteneksizlik'' gösterdiği yönünde bir açıklama yapmıştı.

ABD Başkanı Barack Obama, daha önce söz vermesine rağmen bu fotoğrafların özellikle de bu zamanda yayımlanması istemiyor ve bunları yayımlamanın Amerikan güçlerini tehlikeye atmanın yanı sıra Irak ve Afganistan gibi yerlerde ABD'nin işini daha da zorlaştıracağına inanıyor.