Beyaz Saray'dan yeni göçmen düzenlemesi açıklaması

Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer, ABD'de yasa dışı olarak bulunan çoğunluğu Orta Amerikalı milyonlarca göçmenle ilgili yeni düzenleme hakkında, "Bu bir toplu sınır dışı etme olayı değil. İç Güvenlik Bakanlığı'nın, ülkenin güney sınırını güvence altına almak için atacağı adımları açıklıyor" değerlendirmesini yaptı.

Beyaz Saray'dan yeni göçmen düzenlemesi açıklaması

Beyaz Saray'daki günlük basın toplantısında Spicer, ağırlıklı olarak ülkede yasa dışı bulunan göçmenlerle ilgili yeni düzenleme hakkında açıklamalarda bulundu.

Trump yönetiminin son hazırlıklarını yaptığı ve İç Güvenlik Bakanlığı bilgi notlarıyla ilk kez bugün kamuoyuna detayları yansıyan çalışmanın önceliğinin "kamu ve sınır güvenliği" olduğunu savunan Spicer, yeni düzenleme ile ülkede yasal olarak bulunma hakkı olmayan kişilerin göz önüne alındığını belirtti.

Sayılarının 12 ila 13 milyonu bulduğu kaydedilen yasa dışı göçmenler arasında öncelikle suça bulaşmış kişilerin tespit edilip gönderileceğini açıklayan Spicer, "Kamuya tehdit teşkil eden kişiler doğal olarak öncelikle ele alınacak" değerlendirmesinde bulundu.

Bu işlemlerin sağlıklı bir şekilde yürüyebilmesi için 5 bin civarında ilave görevlinin ayarlanması gerektiğine işaret eden Spicer, gerekli tüm hazırlıkların İç Güvenlik Bakanlığı ve ilgili diğer kurumlarla koordinasyon halinde yürütüldüğünü ifade etti.

OBAMA DÖNEMİ POLİTİKASI TERK EDİLİYOR

Öte yandan, konuyla ilgili iki bilgi notu kamuoyuna yansıyan İç Güvenlik Bakanlığı'nın yasa dışı göçmenlerle ilgili çalışmaları ilk kez açıklanmış oldu.

Buna göre önceki Başkan Barack Obama dönemindeki yasa dışı göçmenlerle ilgili "gevşek" politikanın yerini daha katı kuralları olan bir politikanın alması bekleniyor. Örneğin Obama döneminde ABD sınırları içinde son iki hafta bulunduğunu ispatlayan (çoğunluğu Orta Amerika kökenli) yasa dışı göçmenler ülkede kalabiliyorken, yeni planda son 2 yıl düzenli olarak ülke sınırları içinde kalmış olma şartının aranacağı bildirildi.

ABD'ye yasa dışı olarak getirilmiş çocukların bu kapsamın dışında tutulacağı, ancak onları getiren kişilerin (ebeveynleri bile olsa) yasal cezalarla karşılaşacakları kaydedildi.

Aynı bilgi notları kapsamında İç Güvenlik Bakanı John Kelly'nin Meksika sınırına duvar örülmesi konusunda ilgili kurumların en kısa sürede harekete geçeceklerini belirttiği de ifade edildi.

Sözcü Spicer, nüfusunun çoğunluğu Müslüman 7 ülke vatandaşlarına vize yasağı getiren ve federal yargıç tarafından yürütmesi durdurulan başkanlık kararnamesinin yerine ikame edilecek yeni kararname üzerindeki çalışmalarının ise devam ettiğini ve en kısa süre içinde gerekli açıklamanın yapılacağını bildirdi.

Beyaz Saray'dan yeni göçmen düzenlemesi açıklaması - 1 Ulusal Güvenlik Danışmanı Korgeneral H.R. McMaster

YENİ ULUSAL GÜVENLİK DANIŞMANI MCMASTER

Spicer, dün ABD Başkanı Donald Trump tarafından Michael Flynn'in yerine seçilen yeni Ulusal Güvenlik Danışmanı Korgeneral H.R. McMaster ile ilgili sorulara da yanıt verdi.

McMaster'ın birçok aday arasından özenle seçildiğini ve Trump'ın her bir adayı dikkatle ele aldığını belirten Spicer, "McMaster'ın hem Demokratlardan hem de Cumhuriyetçilerden aldığı desteği görünce Başkan'ın ne kadar doğru bir tercih yaptığını anlayacaksınız" ifadelerini kullandı.

Sözcü, McMaster'ın kısa süre içinde beraber çalışacağı kişilere adapte olacağını ve çok başarılı işlere imza atacağını ifade etti.

Beyaz Saray'dan yeni göçmen düzenlemesi açıklaması - 2

RUSYA İLE DAEŞ'E KARŞI MÜCADELE ZEMİNİ

Bir soru üzerine Spicer, "Trump'ın Rusya konusunda yeterince sert konuşmadığı" eleştirisine cevaben, "Başkan, ister Rusya, isterse diğer bir konuda karar vericidir. Her zaman açıkça söylediği gibi Başkan Trump, önceki yönetimlerin de yaptığı gibi, Rusya ile (DAEŞ'le mücadele konusunda) anlaşabilirse anlaşacak, anlaşamazsa anlaşmayacak" şeklinde konuştu.

Spicer, Trump'ın, Rusya ile DAEŞ'le mücadele kapsamında ortak bir zemin bulması halinde bunu değerlendireceğini, böyle bir ortak zemin bulunamazsa bir anlaşmanın olamayacağını dile getirdi.

"TRUMP ANTİ-SEMİTİZMLE SAVAŞMAYA DEVAM EDECEK"

ABD'nin 26 eyaletinde bulunan 48 Yahudi toplum merkezinin, ocak ayında yaklaşık 60 kez bombalı saldırı tehdidi almasıyla ilgili Trump'ın açıklamaları hatırlatılan Spicer, "Başkan'ın bu konudaki pozisyonu çok net, anti-semitizmle savaşmaya devam edecek." şeklinde konuştu.

Trump, son günlerde ülkedeki Yahudi toplumunu ve merkezlerini hedef alan saldırı tehditlerine tepki göstererek, "Bu anti-semitik saldırılar korkunç ve üzücü. Demek ki nefret, önyargı ve kötülükle mücadele etmek için hala yapılması gereken çok iş var" değerlendirmesinde bulunmuştu.

Spicer, Trump'ın birkaç gün önce bazı ana akım medya kuruluşlarını kastederek kullandığı "bunlar halk düşmanı" nitelemesiyle ilgili soruya da, "söz konusu medya kuruluşlarının bilinçli bir şekilde Trump yönetimi haberlerini çarpıttığı" şeklinde cevap verdi.

  • Etiketler :
  • Haberler -
  • DAEŞ
  • Donald Trump
  • Mülteci
  • Dünya
  • ABD
  • Rusya

Sayfa Yükleniyor...