Gazze'ye yardım götürmeyi amaçlayan uluslararası "Filistin'e Yol Açık" konvoyunun dün Mısır'da durdurulması ve konvoy katılımcıları ile Mısır polisi arasında sert çatışmaların yaşanması, Mısır'ın eleştirilmesine neden olmuştu.

Mısır'ın Ankara Büyükelçisi Dr. Alaa El Hadidi ülkesine yönelen eleştirileri NTV canlı yayınında yanıtladı.

NTV muhabiri Tülay Karadeniz'in sorularını yanıtlayan El Hadidi, "Bu çok trajik bir durum ve daha fazla işbirliği yapmanın gerekliliğini ortaya koyuyor. Biz konvoyun Gazze'ye girmesini istiyoruz." dedi.

Ortada çok fazla yanlış anlaşılma olduğunu söyleyen Büyükelçi şunları kaydetti:

"Mısır üstünden bu konvoy ilk defa geçmiyor. Mart ve Temmuz'da da bu konvoylar geçmişti. Gazze'ye bu konvoyların geçmesinden yanayız biz de, ama bu geçişin olması için çok fazla alanda işbirliği yapılması gerekiyor.

Bahsettiğimiz sınır, Suriye-Türkiye gibi bir sınır değil. Konvoy birçok noktada bizimle istişarede bulunmadı ve bu da sorunlara yol açtı. Ariş limanından geçmelerini, başka bir rotadan gelmemelerini söyledik. Onlar başka bir rotada ısrar ettiler ve bu şekilde Mısır'ı zorlayabileceklerini düşündüler.

150 ARAÇ DEMİŞTİK, UYMADILAR
Biz 150 araç konusunda anlaşmıştık. Bu araçlar da özel araç değil, yardım konvoyu taşıyan kamyonlar olmalıydı. Oradaki özel durumdan ötürü, özel araçların Gazze'ye girişine izin veremeyiz. Başka kapılara yönlendirmek zorundayız. Ancak konvoyda 50 kadar özel araç da vardı. Biz Refah'tan geçmek isteyen 50 özel araça uluslararası sözleşmelerden dolayı izin veremezdik."

TÜRKİYE DE BU OLAYLARA İZİN VERMEZ
Yardım üyelerine tutum fazla katı değil miydi? sorusunu ise Büyükelçi şöyle yanıtladı:

"Bazı Avrupalı üyeler El Ariş Limanı'nda kontrolü ele aldılar ve bazı yerleri yakmaya başladılar. Bir limanında kontrolün başkasının eline geçmesine Türkiye de izin vermez. Bunun sonucunda 3 kişi gözaltına alındı. Evet, talihsiz bir olaydı, ancak iki tarafın da görüşüne bakmak lazım."

Mısır konvoya neden izin vermedi?