BM: Covid-19'la mücadele için verilen 7,4 milyar euroluk taahhüdün 5 katı gerekli

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınıyla küresel mücadele için verilen 7,4 milyar avroluk taahhüde ilişkin, "Bu cömert katkıları memnuniyetle karşılıyorum ama bu fonlar, yeni araçların gereken hızda geliştirilmesi için sadece bir ön ödeme. Herkese, her yere ulaşabilmek için muhtemelen bu miktarın 5 katına ihtiyacımız olacak" dedi.

Anadolu Ajansı 04.05.2020 - 20:23

BM: Covid-19'la mücadele için verilen 7,4 milyar euroluk taahhüdün 5 katı gerekli

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Covid-19 için teşhis, tedavi ve aşı geliştirilmesine yönelik Avrupa Birliği Komisyonunca düzenlenen yardım taahhüdü konferansına video konferansla katıldı.

7,4 milyarlık "cömert" taahhüdü memnuniyetle karşıladığını belirten Guterres ancak bu miktarın yeterli olmayacağına dikkati çekti.

Guterres, "Bu fonlar, yeni araçların gereken hızda geliştirilmesi için sadece bir ön ödeme. Herkese, her yere ulaşabilmek için muhtemelen bu miktarın 5 katına ihtiyacımız olacak." dedi.

CORONA VİRÜS AŞI VE TEDAVİSİ, EKONOMİK VE HERKES İÇİN ERİŞİLEBİLİR OLMALI

Dünyada herkes güvende olana kadar hiç kimsenin güvende olamayacağını belirten Guterres, "Covid-19 için geliştirilecek aşı ve tedavisi, ekonomik ve herkes için erişilebilir olmalı. Kovid-19'dan kurtulmanın tek yolu bu." değerlendirmesinde bulundu.

Sayfa Yükleniyor...