BM Genel Sekreteri'nden Türkiye'ye övgü

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun Türkiye'nin İran ve Kıbrıs konusunda attığı adımları övdü.

Haberler 19.05.2010 - 12:01

BM Genel Sekreteri'nden Türkiye'ye övgü

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Türkiye'yi Batıyla İran arasındaki nükleer krizin çözümü ve Kıbrıs'ta attığı barış adımları dolayısıyla övdü.

Anadolu Ajansı'na konuşan Genel Sekreter, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Brezilya Devlet Başkanı Lula Da Silva'nın İran konusunda harcadıkları diplomatik çabaları takdir ettiğini belirtti.

"Uranyum takas anlaşması, sorunun müzakereler yoluyla çözümü yönünde atılan olumlu bir adım olabilir" diyen Ban, yaptırımların ağırlaştırılmasını öngören tasarı konusunda ise "Taraflara defalarca görüş farklılıklarının diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğini söyledim" ifadesini kullandı.

Ban, Kıbrıs'taki müzakereleri de değerlendirdi. Nihai tarih belirlememenin müzakerelerin sonsuza dek süreceği anlamına gelmediğini vurgulayan Genel Sekreter, Başbakan Erdoğan'ın liderliğini takdir ettiğini söyledi.

Ban, Kıbrıslı Türklere yönelik tecridin yarattığı sıkıntıları bildiğini de belirterek, "Bunu aşmak için müzakerelerin hızlandırılması gerekmektedir" dedi.

Sayfa Yükleniyor...