BM gözlemcilerini çevreleyen halka ateş

Suriye'de ateşkesi denetlemekle görevlendirilen altı Birleşmiş Milletler gözlemcisini çevreleyen halkın üzerine ateş açıldı. Muhalifler, BM gözlemcileri ayrılır ayrılmaz ordunun ateş açmaya başladığını iddia etti.

19.04.2012 - 09:52

BM gözlemcilerini çevreleyen halka ateş

Suriye'de güvenlik güçleri, BM gözlemcilerinin bulunduğu aracı çevreleyen protesto göstericilerinin üzerine ateş açtı. Olayda en az 8 kişi yaralandı.

Yerel halk, gözlemcilerin tanklar çekildikten sonra bölgeleri ziyaret ettiklerini belirtirken, BM gözlemcileri ayrılır ayrılmaz ordunun ateş açmaya başladığını ifade etti. Amatör kameralar tarafından kaydedilen görüntülerde, BM araçlarını çeviren yüzlerce göstericinin Suriye bayrakları sallayarak, rejim karşıtı sloganlar attıkları belirtiliyor.

BM 9 ZIRHLI ARAÇ GÖNDERDİ
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Suriye'de gözlemcilerin güvenliği için zırhlı araç gönderdi. Suriye'de Beşşar Esad rejiminin ve muhalefetin ateşkese uymalarını denetlemek üzere ülkeye gönderme kararı aldığı 30 kişilik silahsız BM askeri gözlemci misyonuna refakat etmek üzere 9 zırhlı araç Suriye'ye nakledilmesi için Lübnan'a gönderildi.

1'i İtalya 3'ü Çek Cumhuriyetinden kalkan 4 uçak dün Beyrut Refik Hariri Uluslararası Havalimanına indi. Şam'a götürülecek zırhlı araçlar, gözlemciler için olası bir çatışmada güvenlik önlemi olarak kullanılacak.

'İLERLEME İÇİN ÜMİT VAR'
Ban Ki-Moon, Suriye raporunu BM Güvenlik Konseyi'ne sundu. Raporda, Genel Sekreter, Esad yönetiminin kentlerden silahlarla askerleri çekme yükümlülüğünü yerine getirmediğine işaret etti.

Ban, şiddet olayları ve can kaybına ilişkin bilgilerin geldiğini, ancak buna karşın iki tarafın ateşkese bağlı olduğunu söyledi. BM Genel Sekreteri, Şam rejiminin ateşkese uyuduğu konusunda net bir mesaj vermesi gerektiğini de belirtti.

'GÖZLEMCİLER HUMUS'A GİREMİYOR'
Ban Ki-moon, 8 kişiden oluşan gözlemcilerin Deraa kentine gidip rahatça gezdiklerini ancak güvenlik gerekçesiyle Humus'a gidemediklerini kaydetti.

Genel Sekreter raporunda, Suriye'ye ateşkesi izlemek için gidecek gözelmci sayısının 300 olmasını önerdi. Raporun bugün BM Güvenlik Konseyi'nde görüşülmesi bekleniyor. Suriye toplantısına evsahipliği yapan Fransa Cumhurbaşkanı Nikolas sarkozy ise muhalefetin varlığını sürdürülebilmesi ve Suriye krizinin çözülmesi için insani koridorların oluşturulması gerektiğini söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye'deki silahlı muhaliflerin BM'nin girişimiyle ilan edilen ateşkesin bozulması için güvenlik kuvvetlerini tahrik ettiğini ileri sürdü.

Lavrov, ''Batı ve Türk medyasındaki haberler de dahil olmak üzere gazetecilerin gözlemlerine dayanan çok sayıda haberde, silahlı muhalif grupların diğer tarafı şiddet kullanması için tahrik ettiği ve bu sayede ateşkesi bozarak Annan Planı'nın başarısız olduğunu gösterme çabaları içinde olduğu belirtiliyor'' dedi.

Lavrov, ''Annan Planı'nın başarısız olduğunu görmek ve başka seçeneklerin, özellikle de şiddet kullanılmasını isteyen bazı taraflar var. Bazı meslektaşlarımın Suriye hükümetinin Annan Planı'nı uygulamaya hazır olduğunu duydukları anda rahatsız bakışlarını gördüm'' dedi. Lavrov, BM Genel Sekreteri  Ban Ki-moon'dan BM Güvenlik Konseyi'ne bir an önce gözlemci heyeti gönderilmesi konusunda somut önerilerle gelmesini istedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...