Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın Viyana'daki merkezinde basına kapalı olarak başlayan görüşmeye İran adına Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Aragchi ile UAEA adına Genel Direktör Yukiya Amano katıldı.

UAEA kaynakları görüşmede, İran'ın nükleer programına ilişkin son gelişmeler ile uzun süreden beri müzakere edilen "yapılandırılmış yaklaşım belgesinin" ele alınacağını belirtti.

İran'ın UAEA nezdindeki daimi temsilcisi büyükelçi Rıza Najafi ile UAEA güvence denetimlerinden sorumlu Genel Direktör Yardımcısı Tero Varjoranta'nın katılacağı görüşmenin akşam saatlerinde sona ermesi bekleniyor.

İran ile UAEA arasında "yapılandırılmış yaklaşım" belgesine ilişkin gerçekleşecek görüşmenin ardından tarafların basına kısa bir açıklama yapması öngörülüyor.

İçeriği açıklanmamakla birlikte "yapılandırılmış yaklaşım belgesinin" İran'ın nükleer tesislerinde UAEA müfettişlerince yapılacak denetim yöntemlerini belirlemeye yönelik olduğu belirtiliyor.

İran yönetimi, nükleer programının "barışçıl amaçlı" olduğunu ve zenginleştirilen uranyumun nükleer reaktörlerde yakıt olarak kullanıldığını belirtirken, başta ABD ve batılı bazı müttefikleri "İran'ın nükleer silah sahibi olmak üzere uranyum zenginleştirdiğini" ileri sürüyor.

UAEA müfettişlerinin 2009 yılında Parçin nükleer tesisinde "nükleer başlık denemesi yapıldığı yolunda bazı kanıtlar bulduklarını" rapor etmesi nedeniyle Tahran yönetimi, müfettişlere Parçin tesisine giriş izni vermiyor.

Amano ile Aragchi arasında bugün gerçekleşen görüşmede UAEA müfettişlerinin Parçin nükleer tesisinde denetim yapmalarına izin verilmesi konusunun da özellikle ele alıncağı ifade ediliyor.