NTV

Boko Haram'dan kaçan bir kız daha bulundu

Anadolu Ajansı

Dünya

Nijerya'nın Chibok kentindeki bir yatılı okuldan 2 yıl önce kaçırılan kız öğrencilerden biri daha bulundu.

İlişkili Haberler

Nijerya ordu sözcüsü Sani Osman, Borno eyaletinde düzenlenen operasyonda aralarında Boko Haram militanlarının okuldan kaçırdığı 219 kız öğrenciden biri olan Serah Luka'nın da olduğu 96 kadın ve çocuğun örgütün elinden kurtarıldığını açıkladı.

"Kurtarılanların arasında Chibok'tan kaçırılan kızlardan birinin de olması bizi sevindirdi" ifadesini kullanan Osman, operasyonda en az 35 militanın da öldürüldüğünü söyledi.

Boko Haram militanlarının okuldan kaçırdığı kız öğrenciden Amine Ali Nkeki çarşamba günü Kamerun sınırı yakınlarındaki Sambisa Ormanı'nda örgüte karşı mücadele eden korucular tarafından bulunmuştu.

Nkeki dün bebeğiyle Nijerya Devlet Başkanı Muhammed Buhari'yi başkent Abuja'daki Devlet Başkanlığı rezidansında ziyaret etmişti.

Nijerya'nın kuzeydoğusundaki Borno eyaletine bağlı Chibok kentindeki bir yatılı okula 14 Nisan 2014'te baskın düzenleyen Boko Haram militanları, 276 kız öğrenciyi kaçırmıştı.

Boko Haram'dan kaçan Serah Luka dün Nijerya Devlet Başkanı Muhammed Buhari ile görüştü. 
Boko Haram'dan kaçan Serah Luka dün Nijerya Devlet Başkanı Muhammed Buhari ile görüştü. 

Boko Haram militanlarının kaçırdığı kız öğrencilerden 57'si kaçmayı başarırken 219'undan haber alınamıyordu.

Boko Haram 160 milyon nüfusuyla Afrika'nın en büyük ülkesi olan Nijerya'da 2000'li yılların başından beri faaliyet gösteriyor.

Örgütün lideri Muhammed Yusuf'un gözaltındayken ölmesinin ardından Boko Haram'ın 2009'da düzenlemeye başladığı kitlesel şiddet eylemlerinde şimdiye kadar 17 bine yakın kişi hayatını kaybetti. Örgütün eylemleri nedeniyle yaklaşık 2 milyon Nijeryalı yerlerinden olmuştu.

Nijerya'nın kuzeyinde faaliyet gösteren örgüt geçen yıldan beri eylemlerini ülkenin sınır komşuları Kamerun, Benin, Çad ve Nijer'e de kaydırdı.

ETİKETLER