BP'yi boykot edenler artıyor

BP Meksika Körfezi'ndeki petrol sızıntısı ile ilgili olarak, "Yeterince hazırlıklı değildik" dedi. BP'yi alışveriş yapmayarak boykot edenlerin sayısı ise artıyor.

03.06.2010 - 13:14

BP'yi boykot edenler artıyor

İngiliz petrol şirketi BP, Meksika Körfezi'nde petrol platformunun batması gibi bir soruna yeterince hazır olmadıklarını belirtti.


BP'nin Genel Müdürü Tony M. Hayward, İngiliz Financial Times gazetesine yaptığı açıklamada, sorunla mücadele için gerekli teçhizata sahip olmadıklarını bildirdi.

Platformdan sızan petrolün kıyıları çok fazla kirletmesinin engellenmesi konusunda başarılı olduklarını ifade eden Hayward, sızıntı ihtimaline karşı hazırlıklarının olmaması konusunda şirkete haklı eleştiriler yapıldığını da söyledi.

Hayward, platformda patlama meydana gelme ihtimalinin milyonda bir olduğunu ancak bu riskin milyarda ya da katrilyonda bire indirilmesi gerektiğini belirtti.

Kuyunun tıkanarak sızıntının durdurulmasınn amaçlandığı son yöntem de başarısızlıkla sonuçlandı.

'BP'Yİ BOYKOT EDİN' ÇAĞRISI
Öte yandan dünya çapında birçok sivil toplum örgütü bu oranda bir felakete sebep olduğu gerekçesiyle BP'nin boykot edilmesi çağrısı yapıyor.

ABD'deki tüketici hakları derneği Public Citizen, BP'nin cezalandırılması için Amerikalılara 3 ay boyunca BP'den alışveriş yapmama çağrısı yaptı.

ABD'nin birçok eyaletinde BP benzin istasyonlarında satışın düştüğü de bildiriliyor. Mineapolis,

Facebook'ta BP'nin boykot edilmesi çağrısını yapan sayfanın üye sayısı da 257 bine ulaştı.

BP'nin anlaşmalı olduğu "Deepwater Horizon" şirketine ait platformun yangın ve patlamanın ardından battığı 28 Nisan'daki kaza, gelmiş geçmiş en büyük çevre felaketlerinden birine yol açmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...