Buğdayın şifresi çözüldü

Bilim dünyasından tarım alanında devrim yaratabilecek bir haber geldi. Buğdayın gen haritasının yüzde 95'i deşifre edildi. Bu gelişmenin dünyadaki açlık sorunu açısından büyük bir öneme sahip olduğu belirtiliyor.

Buğdayın şifresi çözüldü

Liverpool Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmada, insanın gen haritasından beş kat daha karmaşık olan buğdayın gen haritasının çıkartıldığı belirtildi. Uzmanlar bu araştırmanın tarımda yeni bir dönemi işaret ettiğini söylüyor.

10 BİN YILIN EN BÜYÜK ATILIMI
Konuyu manşetine taşıyan Independent gazetesi buluşun buğday üretiminde son 10 bin yıldır yapılan en büyük atılım olarak görüldüğünü belirtti.

Independent, buluşla birlikte önümüzdeki beş yıl içinde hastalıklara daha dayanıklı ve daha çok ürün veren buğday türlerinin üretilebileceğini yazdı ve böylece, ekmek fiyatlarının ucuzlayacağı ve nüfusu giderek artan dünyada gıda güvenliğinin daha da gelişebileceğini belirtti.

KURAKLIĞA KARŞI ÇÖZÜM
Yakın zamanda dünyanın en büyük buğday ihracatçılarından Rusya'daki kuraklık ile Pakistan ve Çin'de yaşanan seller, buğday fiyatlarının artmasına neden olmuştu. Buğdayın gen haritasının çözülmesiyle gelecekte buna benzer sorunların yaşanmayacağına inanılıyor.

Araştırmadaki uzmanlar ise projenin tüm sonuçlarını internet sitelerine koyarak bütün dünyayla paylaşacaklarını ilan etti.

Ancak konuyla ilgili bir makale kaleme alan gazetenin ekonomi editörü Sean O'Gready buluşu o kadar da heyecanla karşılamadığı şu sözlerle ifade etti:

'Buluşun tarım üretimini artıracağına, gıdayı ucuzlatacağına ve nüfusbilimci Thomas Malthus'un 1789'da tahmin ettiği kaderden bir daha kurtaracağına şüphe yok.

İşin olumsuz yanı şu ki, daha büyük bir dünyayı doyurabiliriz belki ama dünyamız büyümüyor. Daha çok insan da daha çok küresel ısınma demek. Daha ucuz tahıl, daha ucuz hayvan yemi anlamına da geliyor. Çin, Hindistan, Endonezya ve Brezilya gibi, büyük nüfuslu, hızlı kalkınan ülkeler daha müreffeh oldukça, halkları daha çok et yemek isteyecek.

Kalkınmakta olan dünyanın zenginleşen halkları, bugün Amerikalıların yaşadığı gibi yaşamak isterse bir kaç dünyaya daha ihtiyacımız olur. Ekonomik büyümenin önündeki engeller teknolojik değil, çevresel.'

Sayfa Yükleniyor...