NTV

Bulgarlar sınırdaki tel örgüyü 30 kilometre daha uzatıyor

NTV Haber

Dünya
bulgaristan sınır tel örgü120816.jpg

Bulgaristan, Türkiye ve Yunanistan ile olan sınırına inşa etmeyi planladığı tel örgüyü 30 kilometre daha uzatma kararı aldı.

İlişkili Haberler

Türkiye'nin Rusya ile olan yakınlaşmasının ardından Avrupa Birliği ile varılan sığınmacı anlaşmasını feshetmesinden çekinen Bulgaristan yeni bir sığınmacı akınını engelleyebilmek için harekete geçti.

Sofya hükümeti Karadeniz kıyısındaki sınır kasabası Rezovo'da 30 kilometre uzunluğunda ve 3.5 metre yüksekliğinde ek tel örgü inşa edilmesi kararı aldı.

Ülkede daha önce de benzer kaygılar nedeniyle Yunanistan sınırında 484 kilometre uzunluğunda bir tel örgü inşa edilmesine karar verilmişti.

Bulgar yetkililer, Yunanistan-Makedonya sınırının kapatılmasıyla sığınmacıların kendi ülkeleri üzerinden diğer Avrupa ülkelerine geçiş yapacağını düşünüyor.

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov daha önce yaptığı açıklamada sınır yetkililerinin her gün 200 civarında kaçak sığınmacıyı yakaladığını ve bunların Türkiye'ye iade edildiğini belirtmişti. Konunun Başbakan Borisov'un 24 Ağustos'taki Ankara ziyaretinde de gündeme gelmesi bekleniyor.

ETİKETLER