Cate Blanchett'ten Avrupa Parlamentosu'nda Gazze çağrısı

Oscar ödüllü oyuncu Cate Blanchett, Avrupa Parlamentosu'nda (AP), Birleşmiş Milletler (BM) yetkililerince İsrail saldırısı altındaki Gazze'de ateşkes için yapılan çağrıyı dile getirdi. Oyuncunun sözleri ve dünya genelindeki mültecilerle ilgili çağrıları birçok AP milletvekili tarafından alkışlarla karşılandı.

Cate Blanchett'ten Avrupa Parlamentosu'nda Gazze çağrısı

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin İyi Niyet Elçisi Cate Blanchett, Brüksel'deki AP Genel Kurulunun açılışında konuştu.

Blanchett, "Ben Suriyeli, Ukraynalı, Yemenli, Afgan, Güney Sudanlı, İsrailli, Filistinli veya siyasetçi değilim. Hatta uzman da değilim. Ancak ben şahidim. genelinde mültecileri ziyaret ederken savaşın insan hayatına olan etkilerine, şiddete, zulümlere şahit oldum." dedi.

İsrail ve 'de son birkaç haftadır devam eden şiddeti korku içinde izlediklerini belirten Avustralyalı oyuncu, "Çatışma, binlerce masum kişinin canına mal oldu ve mal olmaya devam ediyor. Bu hafta BM Mülteciler Yüksek Komiseri, diğer birçok insani kuruluşla birlikte acil insani ateşkes ve rehin tutulan sivillerin acilen serbest bırakılması çağrısında bulundu." diye konuştu.

Cate Blanchett'in bu sözleri Parlamentosu Genel Kurulundaki milletvekillerinden alkış aldı.

Cate Blanchett'ten Avrupa Parlamentosu'nda Gazze çağrısı - 1

AVRUPALI MİLLETVEKİLLERİNE ÇAĞRI

'deki olup bitenler haberlerde yer alırken dünyanın birçok yerinde başka şiddet olayları meydana geldiğini hatırlatan Blanchett; Ukrayna, Sudan, Etiyopya, Afganistan, Sahel bölgesi gibi birçok yerde çatışmaların ve şiddetin sürdüğünü, her seferinde masumların hayatını kaybettiğini, evinden olduğunu söyledi.

Blanchett, sınırlarına duvarlar örmek yerine evlerini terk etmek zorunda kalan sığınmacılara yardım etmeleri çağrısında bulunduğu AB ülkelerinden, insani yardımlar ile ülkelerine yasal ve güvenli gelişler için çabalarını artırmalarını istedi.

Cate Blanchett'ten Avrupa Parlamentosu'nda Gazze çağrısı - 2

SIĞINMACILARIN YAŞADIĞI ZORLUKLARA DİKKAT ÇEKTİ

genelinde zorla yerinden edilenlerin sayısının 114 milyonu geçtiğini, bu kişilerin sığınacak yer aradıklarını, birçoğunun istenmediğini hatta günah keçisi ilan edildiğini vurgulayan Blanchett şunları kaydetti:

"Yerlerinde olsak bizlerin de isteyeceği gibi bu kişiler evlerine, sevdiklerine, topraklarına ailelerine dönmek istiyor. Bugün burada bulunan herkesi, her birinizi, mültecilerin 'ya doğru yola çıktığına dair çok fazla yayılan ve korkuyu, düşmanlığı körükleyen tehlikeli söylemlere karşı durmaya çağırıyorum."

Blanchett, Avrupa'nın, savaştan, katliamlardan ve zulümden korunmak için ülkelerinden kaçan insanların kesiştiği bir yer olduğunu belirterek şöyle devam etti:

"Yüzyıllar boyunca birçoğunun sığınma talebi reddedildi. Ya da kabul edildilerse bile, acı çektirilerek kabul edildiler ve şüpheyle karşılandılar ancak birçoğu hoş karşılandı. Sadece korunmakla kalmadı, aynı zamanda şimdi ev olarak adlandırdıkları toprakların sosyal, kültürel ve ekonomik yaşamına katkıda bulunmaları için aktif olarak teşvik edildi. Dinlerini özgürce yaşayabildiler, beslemeleri için hayvanlar, aletler ve tohumlar sağlandı, vatandaşlık verildi ve yavaş yavaş onları kucaklayan toplumlar tarafından faydalı bir şekilde özümsendiler. Bu karışık tablo bugün Avrupa'da da görülmektedir."

Sayfa Yükleniyor...