Çelik: Gelin 23. ve 24. fasılları açalım

AB'li yetkililerle görüşmelerde bulunmak için Brüksel'de bulunan AB Bakanı Ömer Çelik, AB'ye çağrıda bulunarak, "Gelin 23. ve 24. fasılları açalım" dedi.

ntv.com.tr 10.05.2017 - 14:01 | Son Güncelleme : 10.05.2017 - 16:46

Çelik: Gelin 23. ve 24. fasılları açalım

Brüksel'de temaslarda bulunan AB Bakanı Ömer Çelik basın toplantısı düzenledi.

Bakan Çelik, AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve AB Komisyonunu'nun Genişlemeden Sorumlu üyesi Johannes Hahn'la görüştü.

"Göçmen anlaşması Avrupa'da ırkçı yükselişi engelledi" diye Bakan Çelik şunları söyledi:

"Referandum sonrası ortaya çıkan tablo Türkiye'nin demokratik gücünü gösteriyor. Bunun iyi okunması gerekiyor. Terör tehlikesi altındaki bir ülkeyiz. Gelin 23 ve 24'üncü fasılları açalım. Türkiye demokratik özgüvene sahiptir. İlişkilerin daha sıkı hale gelmesi gereken bir dönemdeyiz."

AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile çok verimli bir görüşme gerçekleştirdiğini belirten Bakan Çelik, "Referandum sürecini de bu çerçevede değerlendirdik" dedi.

AB Bakanı Ömer Çelik, "Tam üyelik çerçevesinde ilişki yürütmeye istekliyiz. AB ile ilişkileri koparma söz konusu değil" şeklinde konuştu. 

Bakanı Çelik'in konuşmasından satırbaşları şöyle:

"Muhtemelen NATO Zirvesi bağlamında Brüksel'de Sayın Cumhurbaşkanımızla Sayın (AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker) ve Sayın (AB Konseyi Başkanı Donald Tusk) arasında bir görüşme düşünülüyor. Bunun gerçekleşmesi halinde arkasından bir zirve planlaması içerisine girmeyi değerlendiriyoruz."

"AB'den yakın zamandaki beklentilerimizin başında Gümrük Birliği'nin güncellenmesi sürecinin bir an önce başlatılması var."

"Genişleme komiserinin misyonunun dışına çıkan açıklamalar yapılmasından rahatsızlık duyduğumuzu bugünkü görüşmede Hahn'a ilettik"

"Hahn, Türkiye ile üyelik müzakerelerinin dondurulması anlamında sözler söylemediğini ve böyle bir görüşü olmadığını ifade etti."

Sayfa Yükleniyor...