NTV

Cenevre görüşmeleri 10 ay sonra başlıyor

NTV Haber

Dünya

Suriye'de barış görüşmeleri bugün İsviçre'nin Cenevre kentinde yeniden başlıyor. Türkiye ve Rusya'nın girişimiyle ateşkeste anlaşan taraflar Astana sürecinin sonrasında Suriye'de diplomatik çözüm için bir araya gelecek. Görüşmelere davet edilmeyen PYD ise Rusya üzerinden BM'ye baskı kurmaya çalışıyor.

İlişkili Haberler

Cenevre'deki Suriye barış görüşmeleri 10 ay aradan sonra yeniden başlıyor.

Beşşar Esad yönetimi ve silahlı muhaliflerin heyetleri Cenevre'ye ulaştı.

Kazakistan'ın ev sahipliği yaptığı Astana görüşmelerinde taraflar ilk kez aynı masada bir araya gelmişti.

Türkiye, Rusya ve İran'ın arabuluculuğuyla gerçekleştirilen toplantıda Suriye genelinde ateşkesin hayata geçirilmesi için üçlü bir mekanizma kurulması kararı çıkmıştı.

ESAD ÖNEMLİ KAZANIMLAR KAZANDI

2016'nın nisan ayında sonuçsuz kalan son müzakereler sonrasında Beşşar Esad rejimi muhaliflere karşı önemli kazanımlar elde etmiş durumda.

Türkiye ve Rusya'nın çabaları sayesinde Halep'ten onbinlerce sivilin tahliyesi gerçekleşti. Ancak muhalifler ağır bir yenilgi almış oldu.

Tarafların talepleri konusunda ise önemli değişiklikler yok. Muhalifler mahkumların salıverilmesi, hükümetin kuşatmaları kaldırması ve Esad'ın iktidarına son verecek bir siyasi dönüşümde ısrar ediyor.

Beşşar Esad'ın süreçteki varlığını savunan rejim ise silahlı muhalefetin terörist olduğu görüşünde ısrar ediyor.

PKK'nın Suriye kolu PYD Cenevre'ye davet edilmek için Rusya üzerinden BM'ye baskı yapıyor. 
PKK'nın Suriye kolu PYD Cenevre'ye davet edilmek için Rusya üzerinden BM'ye baskı yapıyor. 

BM'DEN ASTANA VURGUSU

Birleşmiş Milletler arabulucusu Staffan de Mistura ülkede yeni bir anayasa hazırlanması ve BM gözetiminde seçimler yapılması konularına odaklanılmasını istiyor.

Astana görüşmelerinin önemine vurgu yapan BM arabulucusu Mistura, "Astana'da yeni görüşmeler yapılmasını umuyoruz. Astana 2, Astana 3 yapılabilir. Ateşkesin hayatta tutulması son derece önemli. Suriye'de bir yıl önce kimsenin tahmin edemeyeceği bir durum var. Ülkede Türkiye, Rusya ve İran'ın garantörlüğünde yeni bir ateşkes yürürlükte. Kısaca 2017'deyiz ve artık herşey farklı" dedi.

GÖRÜŞME ÖNCESİ PYD GERGİNLİĞİ

Cenevre müzakereleri öncesinde PYD gerginliği de yaşanıyor. PKK'nın Suriye kolu PYD, Cenevre görüşmelerine davet edilmedi.

PYD, Rusya’ya ve BM’ye toplantıya temsilci göndermek için baskı yaparken, Ankara ve Suriyeli muhalifler ise örgütün toplantıya katılımını önlemeye çalışıyor.

ETİKETLER