Çin'in güçlü siyasetçilerinden Bo Şilay'ın kariyeri, eşi Gu Kaylay'ın isminin bir cinayet olayına karışması sonrasında sona erdi.

Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, Bo Şilay'ın parti üyeliğinden ihraç edildiğini ve yargılanması için adli mercilere sevk edileceğini açıkladı. Bo'nun gücünü kötüye kullanma, rüşvet alma gibi birçok olaya karıştığı ve görevini kötüye kullandığı belirtildi.

Eski Çongçing Başkanı Bo'nun eşi Gu Kaylay'ın İngiliz işadamı Neil Heywood'un zehirlenerek öldürülmesi olayıyla ilgili yürütülen soruşturmada Bo Şilay'ın Çin Komünist Partisi Politbüro ve Merkez Komitesi üyelikleri dondurulmuş, hakkında soruşturma başlatılmıştı.

Bo'nun eşi Gu Kaylay, İngiliz işadamı Neil Heywood cinayeti davasıyla ilgili idam cezası almış ve cezasının infazı ertelenmişti.

KONGRE 8 KASIM'DA
Çin Devlet Başkanı ve ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri Hu Cintao başkanlığında yapılan Merkez Komitesi toplantısında parti içi disiplin konuları ve 8 Kasım'da yapılacak kongreyle ilgili konular da ele alındı. Kongreyle Çin'in yönetim kadrosunda büyük değişikliklerin yapılması hedefleniyor.