Çin'de 22 çocuk kaçıran mahkum infaz edildi

Çin, çocuk kaçaklığından suçlu bulunan bir kişiyi idam etti. Çin, çocuk ve kadın kaçakçılığıyla mücadele çerçevesinde bu tür suçlara en ağır cezayı veriyor.

Anadolu Ajansı 29.01.2016 - 16:37

Çin'de 22 çocuk kaçıran mahkum infaz edildi

Çin Yüksek Halk Mahkemesi, Tan Yongcı adlı kişinin 22 çocuğun kaçırılmasını organize ettiği ve uyguladığı gerekçesiyle idam edildiğini açıkladı.

İdam edilen kişinin 2008-2013 yılları arasında güneydeki Yünnan ve orta kesimdeki Hınan eyaletlerinde bu suçu işlediği belirtildi. Diğer yandan Tan'ın tüm mal varlığına el konulduğu açıklandı.

Suçlunun, eylemi ile kaçırdığı çok sayıda çocuğun haklarına "ciddi zarar verdiği" gerekçesiyle Hınan Eyaleti Orta Halk Mahkemesi tarafından idama mahkum edildiği aktarıldı.

Yüksek Halk Mahkemesinin de bu kararı onayladığı ve infazın gerçekleştiği vurgulandı. Çin'de idam cezaları, Orta Halk Mahkemesi kararı ile veriliyor. İdam mahkumları, Yüksek Halk Mahkemesi'nin cezayı onaylamasının ardından derhal infaz ediliyor.

Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı, 2010 yılında "çocuk ve kadın kaçakçılığı ile mücadele" planını açıklamıştı. Ülkedeki yargı makamları, bu tür suçlara genelde en ağır cezaları veriyor.

Çin'de yargı süreci genelde şeffaf işlemiyor. Davalara ilişkin bilgiler, dava sonuçlandıktan sonra kısmen açıklanıyor.

Sayfa Yükleniyor...