İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), Çin'in kuzeybatısındaki bir köyde polisin bir camiyi yıkmak istemesi üzerine çıkan çatışmada ölen ve yaralananların olmasından dolayı derin endişe duyduğunu açıkladı.

İİT tarafından yapılan açıklamada, Müslüman Hiu etnik grubuyla polis arasındaki çatışmada ölenler olduğu, 50 kişinin yaralandığı ve 100 kişinin tutuklandığı belirtilerek, İİT'nin olaylardan derin endişe duyduğu ifade edildi. Açıklamada, Çin hükümetinden Müslümanların, cami inşa etmek gibi dini haklarının korunması için önlem alması istendi.

Çin'in kuzeybatısındaki Ningşia bölgesinde geçen Cuma günü, çoğunluğu Müslüman olan Hui etnik grubuyla polis arasında, yetkililerin bir caminin yasa dışı olduğunu ilan etmesinin ardından çatışma çıkmıştı.

Taoşan köyünün yüzlerce sakininin, göz yaşartıcı gaz, cop ve bıçak kullanan polise karşı direndiği belirtilmişti. Görgü tanığı Jin Haitao, çatışmada biri akrabası, ikisi yaşlı kadın olmak üzere beş kişinin öldüğünün sanıldığını söylemişti.

Çin'de 10 Müslüman etnik grup bulunuyor. Bunlarını en büyüklerinden olan Huiler (Çinli Müslümanlar) ülkenin kuzeyinde bulunan Ningşia Hui Özerk Bölgesi ve civar eyaletlerinde yoğun olarak yaşıyor.