Çipras: Seçimlerden zaferle çıkacağız

SYRIZA lideri Aleksis Çipras, seçimlerden zaferle çıkacaklarını söyledi. "SYRIZA burada diyen" Çipras, "Pazar günü eskiden bütünüyle kurtuluyoruz. Kökümüzü kazımak için Grexit kapanına atma planı yaptılar, ancak kurtulduk." dedi.

CHA 19.09.2015 - 00:53

Çipras: Seçimlerden zaferle çıkacağız

Yunanistan'da pazar günü yapılacak seçimler öncesi SYRIZA lideri Aleksis Çipras, seçim kampanyasının son mitingini başkent Atina'da yaptı. Sintagma Meydanı'nı dolduran binlerce vatandaşa işaret eden Çipras, bunun cunta sonrası kalabalıkları andırdığını ve pazar günü zaferden çekince duyanların bu akşam bundan emin olabileceklerini söyledi. Aleksis Çipras, "Bu akşam SYRIZA'nın zaferini ilan ediyoruz." dedi.

Mücadelenin devam ettiğini söyleyen Çipras, "Bazıları kolaylıkla SYRIZA'yı, sizi ve bizi devre dışı bırakabileceklerini zannetti. Yanıldılar. Şimdi kimler çoğunluğu sağlayamayacağımızı umuyorsa bir kez daha yanılacaklar. Çünkü hesap ve planlarına sizi ve halkın arzusunu katmıyorlar" dedi.

SYRIZA'nın kime oy verdiğine bakmadan bütün Yunanların hükümeti olacaklarını belirten Aleksis Çipras, ilerici bir anlayışla 6 aylık hükümetin ardından yeni başarılar kazanmak için istikrarlı ve güçlü bir hükümet kurma yetkisi alacaklarını söyledi.

Pazar günü yapılacak seçimlerin bir referandum olacağını da belirten Çipras, seçim ikileminin Yunanistan'ın geri gitmesi mi yoksa onurlu bir mücadeleye devam mı demesi olduğunu söyledi. SYRIZA lideri, 40 yıl ülkeyi yöneterek halkın sırtına borç ve bütçe açıkları yükleyen eski rejimin yeniden dönmemesi adına halkın prangalardan bütünüyle kurtulması gerektiğini ifade etti.

"ŞANTAJ VE TEHDİT ALTINDA MÜCADELE VERDİK"

7 aylık hükümet dönemini de değerlendiren Aleksis Çipras, finansal darlık altında durgunluk, ekonomik ve toplumsal saçmalığı dayatan yerli ve yabancı çıkarlara hizmet edenlerin şantaj ve tehditleri altında çetin bir mücadele verdiklerini vurguladı.

Çipras, Yunanistan'ın uluslararası camianın merkezinde olduğu 6 aylık müzakere döneminin ardından Avrupa'nın hiç bir zaman aynı kalamayacağını söyledi.

"MÜLTECİLERE KARŞI KİN VE YIKIM EKEN AVRUPA İSTEMİYORUZ"

Mülteci krizine de değinen Aleksis Çipras, göçmenlere kötü davranan, yıkım ve kin eken ideolojiye sahip bir Avrupa'yı değil, dayanışma içerisinde bu konuya çözüm arayan bir Avrupa'yı istediklerini vurguladı. SYRIZA lideri Macaristan ve AB üyelerinin göçmenleri kabul etmek istememesini de sert bir şekilde eleştirdi.

"HALKIN HAKLARINI SYRIZA SAVUNUR"

Yunan halkının haklarını en iyi kendilerinin savunacağını belirten Çipras, "Hiç şüphe yok. Sadece SYRIZA kreditörler karşısında toplumsal çoğunluğun çıkarlarını koruyup temsil edebilir" dedi.

Vatandaşlara sandığa gidene kadar ev ev gezerek SYRIZA'ya oy istemeleri çağrısında bulunan Çipras, "Pazar gününün ikinci büyük referandumu bu akşam bu meydanda yapıldı ve sonuçlandı. Halkın dün ile hesabı burada bütünüyle kapanmıştır." ifadelerini kullandı.

KARARSIZ SEÇMENDEN DESTEK İSTEDİ

"Bizden daha fazlasını bekleyen her bir solcuya sesleniyoruz. Solun bir parantezden ibaret olduğunu iddia edenlerin haklı çıkmasına izin vermeyelim. SYRIZA'dan kaybedilen her bir oy, yozlaşma ve yolsuzluğa bir güven oyudur" diyerek kararsız seçmene seslenen Çipras, sandığa gitmemenin ise Yeni Demokrasi'nin kazancı olacağı uyarısında bulundu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...