İlişkili Haberler

Batı Kudüs'te gerçekleşen görüşmenin ardından İsrail Başbakanı Netanyahu'nun ofisinden yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, iki liderin "ekonomi, teknoloji, bilim, eğitim, ticaret, enerji, tarım" da dahil birçok alanda işbirliğini artırma konusunda anlaştığı belirtildi.

"Birkaç saat sürdüğü" belirtilen görüşmede İsrail, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) liderlerinin ileri bir tarihte üçlü zirve gerçekleştirmesinin de karara bağlandığı belirtildi.

Açıklamaya göre Netanyahu, "Bizler Akdeniz'deki iki demokrasiyiz ve işbirliği yaparak değerlendirebileceğimiz birçok fırsata sahibiz. Buna eşit olarak önümüzde birçok sorun olduğunu da biliyoruz. Özellikle Ortadoğu'ya, Kuzey Afrika'ya ve Avrupa'ya çoktan yayılmış olan, dünyamıza da yayılmaya çalışan din radikalizmi ile karşı karşıyayız. Fırsatları değerlendirme ve tehlikeleri savuşturma noktasında ortak çıkarlara sahibiz" ifadelerini kullandı.

Çipras'ın attığı ekonomik adımları öven Netanyahu, "Kendisinin de geçmişte İsrail için benzer zor ekonomik adımlar attığını" belirtti. Yunan ekonomisinin kendisini toparlayacağına inandığını belirten Netanyahu, İsrailli yatırımcıları Yunanistan'a yatırım yapmaya çağırdı.

ENERJİ KONUSU ÖNE ÇIKTI

İsrail basınında çıkan haberlere göre, enerji konusunun öne çıktığı görüşmede Çipras'ın, "Stratejik bir işbirliğine doğru gidiyoruz ancak odaklanmamız gereken başka yönler olduğunu da unutmamalıyız" değerlendirmesinde bulundu.

Yunanistan, İsrail ve Kıbrıs Rum kesimi arasında yapılacak görüşmede, bu üç ülkenin "enerji sahasında nasıl işbirliği yapacağının" ele alınacağını kaydeden Çipras, Netanyahu ile İsrail-Filistin meselesini de konuştuğunu ve "İsrail'in bir dostu olarak iki taraf arasındaki görüşmeleri kolaylaştırmayı" teklif ettiğini sözlerine ekledi.

ÇİPRAS BUGÜN ABBAS'LA GÖRÜŞECEK

Çipras, bugün de Batı Şeria'ya geçecek ve Ramallah'ta Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas ile bir araya gelecek.