Clinton'dan Mandela'ya ziyaret

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, ırk ayrımcılığıyla mücadelenin sembol ismi Nelson Mandela'yı Güney Afrika Cumhuriyeti'nde ziyaret etti.

Clinton'dan Mandela'ya ziyaret

Afrika ülkelerini kapsayan 11 günlük gezisi çerçevesinde Güney Afrika'yı ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, 94 yaşındaki Mandela'yı doğduğu köy Qunu'daki evinde ziyaret etti.

Evde biraraya gelen Mandela ve Clinton bir süre eski anıları tazeledikten sonra Mandela'nın eşi Graca Machel'in de katılımıyla birlikte küçük bir öğle yemeği yenildi.

Güney Afrika Cumhuriyeti'nin ilk siyah devlet başkanı olan Mandela'nın, biri Johannesburg kentinde diğeri Qunu'da olmak üzere iki evi bulunuyor. Son yıllarda genellikle Qunu'daki evinde ikamet eden Mandela'nın, önümüzdeki mayıs ayından itibaren süresiz olarak Qunu'daki evinde hayatını sürdüreceği kamuoyuna resmen açıklanacak.

27 YIL HAPİS YATTI
Ömrünün 27 yılını Güney Afrika'daki ırkçı beyaz yönetime yönelik mücadelesi nedeniyle hapiste geçiren Mandela, 1993'te Güney Afrika Cumhuriyeti eski Cumhurbaşkanı Frederik Willem de Klerk ile ''Güney Afrika'daki ırk ayrımcılığına dayanan rejimin barışçı yollardan ortadan kaldırılması ve yeni bir demokratik Güney Afrika'nın temellerini atmak yönündeki çalışmaları'' kapsamında Nobel barış ödülüne layık görülmüştü.

Sayfa Yükleniyor...