Davutoğlu'ndan Almanya'ya ırkçılık uyarısı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu beş günlük Almanya temasları sırasında mevkidaşı Gido Westerwelle'yle biraraya geldi. Gündemde Almanya'daki neonazi cinayetleri ve Suriye vardı.

NTV Haber 04.12.2011 - 13:59

Almanya’nın başkenti Berlin'de Almanya Cumhurbaşkanı Cristian Wulf'la görüşen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu daha sonra Bonn'da Alman mevkidaşı Gido Westerwelle'yle bir araya geldi.

İki bakan, toplantının ardından kameralar karşısına geçti. Gündemde neonazi cinayetleri vardı. Davutoğlu cinayetlerle ilgili kaygılarını dile getirdi.

Yabancı düşmanlığına karşı bir eylem planı yapılması gerektiğini söyleyen Davutoğlu “Almanya'da yaşayan Türkler arasında çok ciddi bir korku sirayet etmiş durumda. Bu cinayetler Almanya'da yaşayan Türk toplumunda tedirginlik oluşturmuştur” dedi.

Davutoğlu ayrıca cinayetlerle ilgili yürütülen soruşturma sürecini de değerlendirdi. Bakan Davutoğlu şöyle devam etti: “Beklentimiz bu katillerin ve bu katilleri destekleyen çetelerin ortaya çıkartılmasıdır. Ailelerin soruşturma sırasında tutuldukları tavırlar bizi daha da kaygılandırdı.”

Almanya Dışişleri Bakanı Westerwelle ise ülkesinde ırkçılık girişimlerinin takip edileceğini söyledi. ''Bu olay hepimizi büyük bir utançla yasa boğuyor” diye konuşan Westerwelle, “Herkesin acısına katılıyoruz. Türkiye'deki Türk milletine şunu söylemeliyim: Aşırı girişimler, ırkçılık Almanya'da yer sahibi değildir, daima takip edilecektir” dedi.

Davutoğlu konuyla ilgili olarak şöyle konuştu: "Naalesef Suriye bizden, Arap Ligi'nden ve uluslararası toplumdan gelen haklı kaygıları ve talepleri göz ardı ederek, kendi halkına karşı baskıya devam etmiştir. Bize de başka yol bırakmamıştır. Gözlemci taleplerine de karşı çıkmıştır. Biz gözümüzün önünde insanların katledilmesine razı olmayız. Bunun karşısında sessiz kalmayız. Gaziantep Konsolosluğu’nu kapatmaları kendi kararlarıdır. Bunu yapmaktansa kapıların, kalplerini ve zihinlerini Suriye halkına, kendi halklarına açarlarsa bu daha doğru bir adım olur”

Almanya Dışişleri Bakanı Westerwelle ise Suriye’ye alınacak tavır konusunda Türkiye'nin anahtar rol oynadığını söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...