Depremin yaralarını sarmak 10 yılı bulacak

Japonya'da depremin ardından gelen tsunamide yerle bir olan şehirlerin imarının on yıl kadar alabileceği bildirildi.

Haberler 26.04.2011 - 15:08

Depremin yaralarını sarmak 10 yılı bulacak

11 Mart'ta Japonya’da meydana gelen 9 şiddetindeki deprem ve tsunamide en az 13 bin kişi ölmüş, binlerce kişi kaybolmuş, 130 bin kişi evsiz kalmıştı.

Depremden sonra hükümete danışmanlık yapması için kurulan Japonya Yeniden İnşa Tasarım Konseyi'nden Jun Lio, yaptığı basın toplantısında, bunun ardından şehirlerin imarı için en az 4 yıl daha gerektiğini, tam olarak toparlanmanın ise 10 yılı bulabileceğini belirtti.

Yaşanan felaketin Kobe depreminden daha büyük olduğunu söyleyen Jun Lio, ilk üç yılın yolların yapılması ve geçici evlerin inşası gibi işlere ayrılacağını kaydetti.

Felaketin maliyetinin 300 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. Cuma günü Japon hükümeti, deprem sonrasındaki yeniden inşa çalışmalarında kullanılmak üzere 50 milyar dolarlık bir bütçe hazırlamıştı.

ÇİFTÇİLERDEN RADYASYON EYLEMİ
Bu arada, yüzlerce çiftçi, çevreyi kirleten Fukuşima Daiçi nükleer santralinin işletmecisi Tokyo Elektrik Şirketini protesto etti. Ellerinde marul, lahana gibi sebzelerle sokağa dökülen çiftçiler, "tazminat ödeyin", "Sadece ıspanaktan 22 milyon yen kaybettik" şeklinde slogan attılar.

Sayfa Yükleniyor...