Dışişleri'nden sürpriz büyükelçi ataması

Hükümet, sürpriz bir büyükelçi atamasına hazırlanıyor. Atanacak kişi, Ak Parti eski İzmir Milletvekili Zekeriya Akçam.

11.08.2011 - 08:35

Dışişleri'nden sürpriz büyükelçi ataması

Halen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanlığı görevinde bulunan Zekeriya Akçam’ın Endonezya’ya atanması için düğmeye basıldı. Edinilen bilgiye göre, geçen hafta Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Akşam’a, kendisinin Jakarta-Endonezya’ya Büyükelçi atanmasının planlandığını resmen bildirdi.

Hürriyet'in haberine göre; Akçam adının, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Erdoğan’ın da onayı alınarak,  Dışişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan ve çok yakında çıkması beklenen geniş kapsamlı Büyükelçi kararnamesine dahil edildiği öğrenildi.

Akçam’ın 22. dönemde Adalet ve Kalkınma Partisi’nden İzmir milletvekili olması, bir dönem aktif siyasette yer alması, kendisini kararnamede yer alan ve hepsi de kariyer diplomat olan diğer Büyükelçilerden farklı kılıyor.

Ancak yakın zamanda da aktif siyasete dahil olup, ardından Büyükelçi atanan isimler olmuştu.

Örneğin, Mehmet Ali İrtemçelik ANAP’tan siyasete atılmış, bir dönem Devlet Bakanlığı yapmış, ardından da Berlin Büyükelçiliği’ne atanmıştı.

Benzer şekilde, Deniz Bölükbaşı da MHP’den siyasete atılmış, ancak ilk kez milletvekili adayı olduğu dönemde MHP’nin barajı geçememesi nedeniyle seçilememişti. Seçimlerden sonra da Dışişleri Bakanlığı’ndaki görevine dönüp, Büyükelçi olarak atanmıştı.

İrtemçelik ve Bölükbaşı’nı, Akçam’dan farklı kılan tek unsur ise, siyasete atılmadan önce de Dışişleri Bakanlığı’nda kariyer diplomat olarak görev yapmalarıydı.

AVRUPA ANAYASASI’NA KATKI VERDİ
Akçam, siyasetten önce ise, akademik kariyer dışında, dış ticaret müsteşarlığında da görev yapmıştı. Ankara Üniversitesi’nde siyaset bilimi lisans eğitimi alan Akçam, daha sonra burslu olarak gittiği ABD’de uluslararası ekonomi ve politika üzerinde uzmanlaştı.

Ak Parti hükümetinde dış politikanın oluşturulmasında gerek milletvekilliği döneminde, gerekse ardından getirildiği Başbakan Başdanışmanlığı görevinde aktif olarak rol alan Akçam, Avrupa Anayasası’nın yazılması sürecinde de, Türkiye adına katkı veren birkaç isimden biri oldu.

Akçam’ın, Uzakdoğu ve Latin Amerika ülkelerinin, demokrasi ve ekonomi ilişkileri açısından karşılaştırmalı bir çalışması da bulunuyor.

Endonezya, büyük nüfusu ve Uzakdoğu’da artan ekonomik etkinliği açısından hükümetin büyük önem verdiği ülkeler arasında bulunuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...