İlişkili Haberler

Yemen'deki iç karışıklıktan yararlanan terör örgütü El Kaide ülkenin güney doğusundaki Mukalla kentinde bir cezaevine baskın düzenledi.

El Kaide cezaevindeki 300 mahkumla birlikte bölgedeki liderlerinden Caled Batarfi'yi de serbest bıraktı. Batarfi 4 yıldır cezaevinde bulunuyordu. El Kaide'nin saldırısında iki güvenlik görevlisi ve 5 mahkumun öldürüldüğü belirtildi.

Mukalla'da Suudi destekli Devlet Başkanı Mansur Hadi'ye bağlı birliklerle de çatışan El Kaide militanları hükümet binaları ve bankaları bastı.

ADEN'DE ÇATIŞMALAR SÜRÜYOR

Yemen'de Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon ile Husi militanlar arasındaki çatışmalar da devam ediyor.

Husi militanları taşıyan ve eski devlet başkanı Ali Abdullah Salih'e bağlı askerlerin komutasındaki tank ve zıhlı araç konvoyu, Aden'in merkezine yakın Kor Maksar mahallesine kadar ulaşmıştı.

Suudi hava bombardımanı ile kısmen çekilen zırhlıların ara sokaklarda tutunmaya çalıştığı belirtildi. Aden'de iki tarafta henüz kontrolü ele geçirmiş değil.

Yemen'de çok taraflı bir çatışma yaşanıyor. İran destekli Husiler ve müttefikleri Ali Abdullah Salih'e karşı Suudi destekli Mansur Hadi savaşıyor. Terör örgütü El Kaide ve IŞİD ise her iki tarafla çatışıyor.