En az 30 kişi öldü: Çad'da "süresiz sokağa çıkma yasağı" ilan edildi

Askeri Geçiş Konseyi'nin iktidarda olduğu Orta Afrika ülkesi Çad'da demokratik yönetim yanlıları sokağa çıktı. Polisin protestoculara yönelik müdahalesinde en az 30 kişi yaşamını yitirdi. Ülkenin birçok kentinde süresiz sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

En az 30 kişi öldü: Çad'da "süresiz sokağa çıkma yasağı" ilan edildi

Orta ülkesi Çad'da, demokratik yönetim yanlılarının sokaklara çıkması ve polisin müdahalesi sonucu ölü ve yaralıların olduğu olaylar sonrasında ülkenin birçok kentinde süresiz sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

En az 30 kişi öldü: Çad'da "süresiz sokağa çıkma yasağı" ilan edildi - 1

Türkiye'nin Encemine Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada, "Encemine, Moundou, Doba ve Koumra’da 18.00-06.00 saatlerinde sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir. Kısıtlama bugünden başlamak üzere yeni bir duyuru yapılıncaya kadar uygulanacaktır" denildi.

NE OLMUŞTU?

Ulusal basındaki haberlere göre, eski Devlet Başkanı İdris Debi İtno'nun geçen yıl cephe hattında isyancılarca öldürülmesinden sonra iktidara gelen Askeri Geçiş Konseyi'nin (AGK) söz verdiği 18 aylık geçiş döneminin bugün sona ermesi dolayısıyla muhalefetin çağrısı üzerine başkent Encemine’de yüzlerce kişi sokaklara dökülmüş, polisin müdahalesi sonucu başkentte en az 30 kişi hayatını kaybetmişti.

En az 30 kişi öldü: Çad'da "süresiz sokağa çıkma yasağı" ilan edildi - 2

Babasından sonra iktidarı devralan general Muhammed İdris Debi Itno’nun geçici cumhurbaşkanı seçilmesi, iktidarı 2 yıl sonra yapılacak seçimlerin ardından devretme kararı ve yeniden seçilebilmesinin önünün açılması muhalefetin tepkisine neden olmuştu.

Muhalefetteki Değişim Partisi lideri Succes Masara, Debi’yi "Çadlıları öldürmekle" suçlayarak, olaylarda en az 8 kişinin öldüğünü ve çok sayıda kişinin yaralandığını ileri sürmüştü.

Afrika Birliği (AfB) Komisyonu Başkanı Musa Faki Muhammed, polisin göstericilere karşı şiddet kullanmasını kınamıştı.

Sayfa Yükleniyor...