Kremlin: Erdoğan üzüntülerini dile getirdi

Kremlin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Putin'e mektup yazarak üzüntülerini bildirdiğini duyurdu.

Kremlin: Erdoğan üzüntülerini dile getirdi

Rus uçağının düşürülmesinin ardından ilişkilerin kopma noktasına geldiği Rusya'dan Türkiye ile ilgili bir açıklama geldi.

Kremlin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e bir mektup yazarak, üzüntülerini dile getirdiğini belirtti.

"UÇAĞI KASITLI DÜŞÜRMEDİK"

Kremlin sözcüzü Dimitri Peskov'un yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın SU-24 tipi Rus uçağının düşürülmesinden ötürü üzüntüsünü dile getirdiği ifade edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan mektubunda, uçağın asla kasıtlı olarak düşürülmediğini vurguladığı belirtildi.

RUS PİLOTUN AİLESİNE TAZİYE 

Erdoğan'ın Putin'e gönderdiği mektupta, hayatını kaybeden Rus pilotun ailesinin acısını paylaştığı ve "Tüm kalbimle acılarını paylaşıyorum" dediği vurgulandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mektubunda, Rus pilotun öldürülmesi olayına karışan Türk vatandaşı hakkında soruşturma açıldığını vurguladığı da belirtildi.

CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ KALIN'DAN AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Erdoğan'ın, Putin'e gönderdiği mektupla ilgili açıklamalarda bulundu.

Cumhubaşkanı Erdoğan'ın geçtiğimiz kasım ayında bir Rus askeri uçağının düşmesiyle ilgili derin üzüntü duyduğunu ifade eden Kalın, mektupta, "Hayatını kaybeden Rus pilotun ailesine bir kez daha acılarını paylaştığımı belirtmek ve taziyelerimi sunmak istiyorum; kusura bakmasınlar diyorum" ifadesine yer verildiğini bildirdi.

Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rus mevkidaşına Türkiye ile Rusya arasındaki geleneksel dostane ilişkilerin tekrar tesis edilmesi, bölgesel krizlerin çözümü için işbirliği ve terörle ortak mücadele edilmesi için çağrıda bulunduğunu da vurguladı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, "İki ülke, ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla gerekli adımların atılması hususunda mutabık kaldı" dedi.

DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU SOÇİ'YE GİDECEK

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da 1 Temmuz’da Rusya'nın Soçi kentinde düzenlenecek Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) Örgütü’nün toplantısına katılacağı açıklandı.

RUSYA MİLLİ GÜNÜ'NÜ KUTLAMIŞTI 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e, Başbakan Binali Yıldırım da Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev'e Rusya Milli Günü nedeniyle birer mektup göndermişti.

Kremlin: Erdoğan üzüntülerini dile getirdi - 1 Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin'e yazdığı mektupta Rus uçağının düşürülmesiyle ilgili üzüntülerini dile getirdi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan mektubunda, "Umarım ilişkilerimiz layık olduğu seviyeye ulaşır" ifadesini kullanmıştı.

Başbakan Binali Yıldırım da, "İlişkilerimizin karşılıklı çıkarlarımız için gereken seviyeye ulaşmasını umuyorum" demişti.

RUSYA İLE UÇAK KRİZİ NASIL YAŞANMIŞTI?

Suriye sınırında Türkiye hava sahasını ihlal eden SU-24 tipi bir Rus savaş uçağı 24 Kasım 2015'te, angajman kuralları gereğince iki Türk F-16'sı tarafından vurulmuştu. Hasar alan uçak Suriye'de bulunan Bayırbucak bölgesinde düşmüştü.

Uçağın içinde bulunan iki Rus pilot paraşütle atlamıştı. Pilotlardan biri paraşütle atlarken yaralanmış ve bölgede yaşayan militanlar tarafından öldürülmüştü. Diğer pilot Suriye ordusu askerleri tarafından yapılan operasyonla kurtarılmıştı.

Sayfa Yükleniyor...