Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ziyaretine geniş yer veren Sırbistan basını, bu ziyareti, iki ülke arasındaki ilişkilerin "yeni dönemi" olarak nitelendirdi.

Sırbistan'ın önemli gazetelerinden Blic, Başbakan Erdoğan'ın dün ve önceki günkü Sırbistan ziyaretine geniş yer ayırdı. Bu ziyaretle, Türkiye ile Sırbistan arasındaki ilişkilerde "yeni bir döneme" girildiğini ifade eden gazete, Erdoğan'ın Boşnak nüfusun yoğun olduğu Sancak bölgesini ziyaretine de geniş yer verdi.

KENTİN TAMAMI TÜRK BAYRAKLARI İLE SÜSLENDİ
Başbakan Erdoğan'ın Sancak bölgesinin en önemli kenti olan Yeni Pazar'ı ziyareti sırasında, kentin tamamının Türk bayraklarıyla süslenmesine dikkati çeken gazete, yerli halkın bu ziyaretten duyduğu mutluluğu da sayfalarına yansıttı.

Politika gazetesi de Erdoğan'ın ziyaretini "Balkanlar'da Yeni Dönem" manşetiyle verdi. Gazete, ziyaretin bölge barışı için atılan önemli bir adım olduğunu belirterek, Türkiye'nin Balkanlar'da önemli bir rol üstlendiğini, bu rolü üstlenirken "etkisi ve yetkisi" bulunduğunu yazdı.

İKİ ÜLKE DAHA DA YAKINLAŞACAK
Danas gazetesi ise Erdoğan'ın Sancak bölgesini ziyaretinde söylediği, "Sancak bölgesi iki ülkeyi birleştiren köprüdür" sözünü manşetine taşıdı.

Gazete, Başbakan Erdoğan'ın, Sırbistan'ın Balkan ülkeleri arasındaki ilişkilerde anahtar rolü oynadığı şeklindeki sözlerine de geniş yer verdi. İki ülke arasında imzalanan anlaşmaları da sayfalarına taşıyan gazete, iki ülke arasındaki vizelerin kaldırılmasının, Sırbistan ve Türkiye'yi birbirine daha çok yaklaştıracağını belirtti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 11 Temmuz'da Srebrenitsa'da katledilenleri anma törenine katıldıktan sonra Sırbistan'a 2 günlük ziyarette bulundu. Bu ziyaret sırasında, Türkiye ve Sırbistan arasında vizeler kaldırıdı ve çok sayıda ikili anlaşma imzalandı.

Başbakan Erdoğan, Sırbistan ziyareti kapsamında Boşnak nüfusunun yoğun olarak yaşadığı Sancak bölgesini de ziyaret etti.