Ermeni halkı sınırın açılmasına karşı

Ermenistan’da yapılan bir kamuoyu araştırmasına göre, ülke halkının önemli bir kısmı Türkiye ile sınırın açılmasına karşı.

24.03.2009 - 11:00

Ermeni halkı sınırın açılmasına karşı

Başkent Erivan sokaklarında gerçekleştirilen araştırmaya katılan vatandaşlardan yüzde 70’inin Türkiye karşıtı tutum sergilediğini kaydeden yerel basın, "Sözde soykırım politikasından vazgeçme ve Azerbaycan topraklarından çekilme koşullarını ortaya koyan Türkiye yönetimi, Ermenistan’daki negatif imajdan kurulamaz’ yorumunda bulundu.

Araştırmaya katılanların yüzde 20’si Ankara yönetiminin, son anda sınırın açılması kararından vazgeçeceği görüşünü savundu. Geri kalan yüzde 10 ise bu soruya yanıt veremeyeceğini söyledi.

Bu arada, ‘Tert.am’ internet sayfasında, Ermeni diaspora üyeleri de benzer bir araştırma düzenledi.

‘Türkiye-Ermenistan sınırı ne zaman açılır?’ sorusuna, katılımcıların yüzde 40'ı ‘Önümüzdeki 3 yılda açılmaz’ yanıtını verirken, yüzde 8'i ‘Sınırın açılması Ermenistan çıkarlarına zarar verir’ seçeneğini tıkladı.

Bu arada, sınırın kısa vadede açılacağını düşünenlerin oranı ise yüzde 5'i geçmedi. Araştırmaya katılanların önemli bir kısmı bu soruya yanıt veremeyeceğini söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...