Norveç Başbakanı'ndan Ermenistan'ın 'soykırım' davetine ret

Ermenistan'daki 'soykırım' törenlerine davet edilen Norveç Başbakanı Erna Solberg, "Türkiye ile ilişkiler daha önemli" diyerek daveti reddetti.

Norveç Başbakanı'ndan Ermenistan'ın 'soykırım' davetine ret

OSLO - Norveç Başbakanı Erna Solberg, sözde Ermeni soykırımının 100. yıldönümü nedeniyle Ermenistan'da düzenlecek anma törenlerine katılmayacağını açıkladı. 

Törenlere davet edilen sağ partili başbakan Solberg, Türkiye ile ilişkilerin daha önemli olduğuna dikkat çekerek daveti reddetti. 

Solberg'in kararı bazı Ermenistan taraftarı tarihçilerin tepkisine yol açarken, bu iismlerden biri olan Baard Larsen, "Yazık, korkakça bir karar. Tıpkı, Suudi Arabistan, Çin gibi ülkeler nasıl menfaatler için eleştirilmiyorsa Türkiye de onun için eleştirilmiyor. Norveç, Türkiye'yi provoke etmemek için elinden geleni yapıyor. Norveç, törene başbakan seviyesinde katılsaydı provoke sayılmazdı" şeklinde konuştu.

Davete verilen 'hayır' yanıtının Başbakan ve dışişleri bakanlığı düzeyindeki katılımla ilgili olduğu, Norveç büyükelçinin törenlere katılabileceği belirtildi

"TARİHÇİLERİN KONUSU" 

Başbakanlık Müsteşarı Baard Glad Pedersen ise, tarihi konularda kararların tarihçilere bırakılması gerektiğini belirterek, "Bu konu son yıllarda çok tartışılan bir konu. Ancak neyin soykırım sayılıp sayılmayacağı BM kararlarıyla bellidir. Onun için bırakalım bu konuda değerlendirmeleri tarihçiler yapsınlar. Başka ülkelerdeki törenlerde ülkeleri büyükelçilerin temsil etmesi çok doğaldır" dedi.

Sağ Partili Oslo Eyalet Meclisi Milletvekili Mertefe Bertınlıoğlu, Başbakan Solberg'in kararını saygıyla karşılamak gerektiğini belirterek, "Sözde soykırım konusunda Türkiye defalarca arşivlerin açılması ve tarafsız tarihçilerin arşivleri incelemesi teklifinde
bulundu ancak Ermenistan buna hiç yanaşmadı. Bana göre de bu konu sadece tarihçilerin konusudur ve siyasi bir malzeme yapılmalıdır" dedi.

Dışişleri Bakanlığı'nın konuyla ilgili olarak başbakanlık ofisine gönderdiği yazıda, "1915 yılında Osmanlı tarafından gerçekleştirildiği öne sürülen sözde soykırımı iddiaları, uluslararasında şaibeli şekilde tartışılmaktadır. Dışişleri olarak Norveç'in temsili konusunda daha sonra fikir belirtilecektir" denildi.  

İfade Özgürlüğü Mücadelecisi Eugene Schoulgin ise hükümetin kararını eleştirerek, "Soykırımı veya değil. Ne olursa olsun Norveç böyle durumlarda daha yüksek seviyede temsil edilmeliydi" dedi.

Sayfa Yükleniyor...