Esad Rusya ile pazarlığa oturuyor

"Siyasi sığınma" için ülke aradığı iddia edilen Esad, Suriye'nin geleceğini konuşmak için Dışişleri Bakan yardımcısı Faysal Mikdad'ı Rusya'ya gönderdi.

27.12.2012 - 09:59

Esad Rusya ile pazarlığa oturuyor

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın ülkesindeki iç savaşı sona erdirmek için bugün Moskova ile masaya oturacağı belirtildi.

Dışişleri Bakan yardımcısı Faysal Mikdad başkanlığındaki bir heyeti Rusya'ya gönderen Esad'ın bir barış planı için pazarlık yapacağı iddia edildi.

Faysal'ın Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Rusya'nın Ortadoğu özel temsilcisi Mikhail Boğdanov'le görüşeceği belirtildi.

'ORTAK PLAN YOK' AÇIKLAMASI
Mikdad'ın ziyareti öncesi bir açıklama da Rusya'dan geldi. Rusya, Suriye'deki şiddeti sona erdirmek için ABD ve Rusya'nın ortak bir plan hazırladığı iddialarını reddetti.

Moskova'da gazetecilere açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Aleksander Lukaşeviç, "Böyle bir plan hiç olmadı, şu anda da yok ve konuşulmadı" dedi.

BRAHİMİ DE MOSKOVA'YA GİDİYOR
BM ve Arap Birliği Suriye Özel temsilcisi Lakhdar Brahimi de cumartesi günü Rusya'yı ziyaret edecek. Bu hafta başında Suriye'de Esad'la görüşen Brahimi'nin iç savaşı önlemek için Moskova'da temaslarda bulunacağı iddia edildi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada Brahimi ile telefonda görüştüğünü ve yeni yıldan önce Rusya'ya geleceğini açıklamıştı.

7 BİN SURİYELİ ERMENİ KAÇTI
Suriye'deki iç savaş nedeniyle 7 bin Suriyeli Ermeni vatandaşının Ermenistan'a kaçtığı belirtildi. Ermenistan'dan yapılan açıklamada, 7 bin Suriyeli Ermeninin kaçarak Ermenistan'a sığındığı ve sığınmacıların Suriye'ye geri dönme umutlarını yitirdiği belirtildi.

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan da, Suriyeli Ermenilere yardım için hükümetin elinden geleni yapacağını söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...