Abdülhalim Haddam, Hafız Esad döneminde Suriye siyasetinin en önemli figürleri arasında yer aldı. Hafız Esad'ın 2000 yılında hayatını kaybetmesinin ardından geçici olarak devlet başkanlığı yapan Haddam, Beşşar Esad'ın yaş nedeniyle cumhurbaşkanı olmasını engelleyen anayasa maddesinde değişiklik yaptı. Beşşar Esad'a cumhurbaşkanlığı yolunu açan Haddam, 2005 yılında Fransa'ya kaçtı.

Fransa'ya kaçmasının ardından Suriye yönetimi tarafından vatan haini ilan edilen Haddam, Arap Baharı'nın etkisiyle bu ülkede şiddet olaylarının başlamasıyla birlikte ortaya çıktı. Fransa'da 65 üyeli Suriye Devrimine Destek Milli Komitesi örgütünü kuran Abdülhalim Haddam, Esad rejiminin devrilmesi için Batı'nın askeri müdahalesinin şart olduğunu savunuyor.

'ESAD İRAN VE RUSYA'NIN OYUNCAĞI'
İngiltere Başbakanı David Cameron'a bir mektup yazarak, "Suriye'ye askeri müdahale isteyen" Haddam, ülkesinin İran-Rusya koalisyonunun elinde bir "oyuncak" olduğunu savundu.

İran'ın İngilizce yayın yapan devlet televizyonu PressTV'nin haberine göre, Haddam mektubunda, "Suriye'deki iktidarı devirmek için askeri müdahale şart" dedi.

PressTV haberinde, Haddam'ın mektup için İngiltere Başbakanı David Cameron'ı seçmesini Suriye'yi Libya benzeri bir askeri müdahalenin beklediği anlamını taşıdığını yazdı.

Haberde, Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nin İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague ve ABD tarafından finanse edilen bazı sivil toplum kuruluşlarıyla koordinasyon içinde olduğu savunuldu. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nin yayınladığı haberlerinde tek taraflı olduğu vurgulandı.