Esad'ın 'kirli' savaş taktiği

Suriye'deki iç savaşta Esad'a bağlı istihbarat elemanlarının, muhalif savaşçılara zarar vermek için "kirli bir savaş" taktiği kullandığı ileri sürüldü.

22.10.2012 - 11:01

Esad'ın 'kirli' savaş taktiği

Suriye'de 19 aydır devam eden şiddet olaylarında, Esad rejimi, muhaliflere karşı mücadelede "kirli savaş" taktiklerine de baş vuruyor.

Amerikan New York Times gazetesinde yer alan iddiaya göre, Esad rejimine bağlı istihbarat elemanları, el altından muhalif savaşçılara, silah içinde patlayan mermi satıyor. Silah içinde patlayan mermiler, bazen bir muhalif savaşçının ölümüne neden olurken, bazen de ellerini parçalayarak, silah kullanmasını engelliyor.

Suriyeli muhalifler, Esad'ın "kirli savaş" taktiğinin bu yıl başından itibaren kullandığını belirtiyor. Suriye'nin İdlib kentinde muhalif savaşçıların komutanlığını yapan Kadir Hammuş, "Bu taktiği uyguladıklarında hem savaşçımızı hem de silahımızı kaybediyoruz" dedi.

Esad'ın bu yöntemle, muhaliflerin silah almasını engellemeye çalıştığını ve korku saldığını belirten isyancı komutan Hammuş, söz konusu yöntemle hem silahını kaybeden hem de yaralanan 5 olay bildiğini söyledi.

'KARABORSA'YI BIRAKTILAR
Bu tür vakalara sık rastlanmasının ardından muhalifler karaborsada mermi satın almamaya başladı. Suriyeli muhalifler artık çatışmalar sırasında ele geçirdikleri, Suriye ordusuna ait mermileri kullandıklarını belirtiyor.

Bir muhalif, Esad'a bağlı istihbarat elemanlarının karaborsada, kendilerine sattığı "hileli mermi"leri gösteriyor. Bir muhalif, Esad'a bağlı istihbarat elemanlarının karaborsada, kendilerine sattığı "hileli mermi"leri gösteriyor.

ESAD TAKTİĞİ CIA'DAN ALDI
New York Times'ta yer alan iddiaya göre, silah içinde patlayan "hileli mermi"lerin bazılarının Irak'tan Suriye'ye getirilmiş olabileceğini belirtti.

Haberde, Irak savaşında, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon ve CIA'in isyancıları, korkutmak ve etkisiz hale getirmek için Esad'ın şimdi uyguladığı taktiğe başvurduğu ileri sürüldü.

ABD'nin söz konusu taktiği şu anda Afganistan'da Taliban militanlarına karşı kullandığı da iddia edildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...