New York eyaletinde, eşcinsel evliliği yasallaştıran kanunun yürürlüğe gireceği ilk gün, dünyaevine girmek isteyen 2 bin 600'den fazla eşcinsel çift başvuru yaptı. Ancak bu rakam kentte küçük bir krize neden oldu. Çünkü New York'ta bir günde en fazla 764 nikah kıyılabiliyor.

Yetkililer çiftler arasında haksızlığa yol açmamak için çareyi kura çekmekte buldu.

EVLENDİRME OFİSLERİ FAZLA MESAİ YAPACAK
Dünyaevine girme telaşı içindeki eşcinsel çiftler üzerinde şok etkisi yaratan karar sonrasında, nikah işlemlerinin aksaklığa uğramadan yürütülmesi için evlendirme ofislerinin her gün 2 saat daha fazla mesai yapacağı da belirtildi.

New York'ta eşcinsel evliliğin yasallaşacağı gün olan 24 Temmuz tarihinde nikah kıydırmak isteyen eşcinsel çiftlerin kayıt işlemlerini yaptırdıktan sonra, yapılacak çekilişte şansın kendilerine gülmesini beklemeleri gerekecek.

TURİZMDE ARTIŞ BEKLENİYOR
Öte yandan, eşcinsel evliliğin yasallaşmasının ardından turizm işletmeleri New York'un ciddi bir turist potansiyeli kazanacağını düşünüyor. Söz konusu yasanın yürürlüğe girmesinin ardından şehrin turizm gelirinde yüz milyonlarca dolarlık bir artış bekleniyor. Eşcinsel evlilik, mahkemelere de yeni görevler getirecek. Yeni uygulamayla hukukçuların, çocukların velayetleri, nafaka ve mal bölümü gibi konularda çalışmalar yapması gerekecek.

Bu arada, ciddi anlamda bir gelir artışı beklenen düğün sektörü de eşcinsel çiftlerin sıradışı taleplerini karşılamaya hazırlanıyor. Çok farklı temalar içeren düğünlere imza atmaya hazırlanan düğün temalı işletmeler, eşcinsel düğünlerin sıradan düğünlere kıyasla daha renkli olacağı görüşünde birleşiyor.