Eski Arjantin Devlet Başkanı: Hapse girmekten korkmuyorum

Arjantin'de kara para aklama suçlamasıyla hakkında soruşturma açılan eski Devlet Başkanı Cristina Fernandez de Kirchner, hapse girmekten korkmadığını belirtti.

arjantin eski devlet başkanı kirchner kara para100416.jpg

10 Nisan'da kara para aklama suçlamasıyla soruşturma açılan Arjantin Eski Devlet Başkanı Cristina Fernandez de Kirchner, çeşitli yayın kuruluşlarına verdiği röportajda, hakkındaki siyasi olarak değerlendirdiği iddiaları reddetti.

İzlediği refah ve millileştirme politikalarının bedelini ödediğini söyleyen Kirchner, "Bu tür kararlar verdiğinizde, hapse girme ve siyasi anlamda zulme uğrama riskine gireceğiniz açıktır. Hapse girmekten hiçbir şekilde korkmuyorum." dedi.

Bu ayın başında mal varlıklarına el konulan Kirchner,  devlet başkanlığı döneminde Arjantin Merkez Bankasının 15 milyar dolar tutarındaki vadeli sözleşmeleri bilinmeyen kişilere düşük fiyatlarla sattığı iddiasıyla açılan soruşturmada ifade vermişti.

"DÜŞÜNDÜKLERİMİ SÖYLEYECEĞİM"

Eski Devlet Başkanı Kirchner, kendisini mahkeme binası önünde karşılayan binlerce destekçisine yaptığı konuşmada, "Rahat olabilirsiniz. Beni 20 kez de ifade vermeye çağırabilirler, beni hapse de atabilirler ama düşündüklerimi söylememi engelleyemeyecekler." ifadesini kullanmıştı.

Soruşturma kararının, eski Arjantin Devlet Başkanları Nestor Kirchner ve eşi Cristina Fernandez de Kirchner’le ticaret yapan iş adamı Leonardo Farina'nın polise verdiği ifade sonrasında alındığı belirtilmişti.

2014 yılından bu yana vergi kaçırma suçlamasıyla hapiste olan Farina’nın ceza indirimi ve polis koruması karşılığında sessizliğini bozduğu kaydedilmişti.

Sayfa Yükleniyor...