Eski FBI Başkanı Comey bugün Kongre'de ifade verecek

Trump'ın görevden aldığı FBI Başkanı Comey bugün Kongre'de halka açık ifade verecek. ABD'nin dikkatlerini üzerine toplayan görüşmede Comey'nin Başkan Trump'la yaptığı görüşmelerin içeriğini anlatması bekleniyor. Comey'nin dün yayınlanan yazılı ifadesinde kamuoyunda yer alan "Trump sadakatini istedi. Flynn soruşturmasını sonlandırmasını talep etti" iddialarını doğruladığı görüldü.

ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 08.06.2017 - 10:45 | Son Güncelleme : 08.06.2017 - 10:59

abd kongre görüşme.jpg

ABD Başkanı Donald Trump tarafından görevine son verilen eski Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Direktörü James Comey, bugün Kongre'de vereceği ifade, Trump ile arasındaki "gerginliğin" sebeplerini anlatacak. Türkiye saatiyle akşam 17.00'de (ABD saatiyle sabah 10.00'da) başlayacak ifade görüşmesinin ne kadar süreceği bilinmiyor.

İki aşamalı olarak gerçekleşek duruşmanın ilk bölümü halka açık olacak. İlk bölüm ülkedeki bir çok haber platformu tarafından canlı olarak yayınlacak. Ancak öğleden sonra gerçekleştirilecek ikinci oturum ise basına kapalı bir şekilde yürütülecek.

WASHINGTON'DA COMEY HAREKETLİLİĞİ

Görevinden azledilen FBI Başkanı'nın Kongre'de vereceği ifade tüm Washington'ın dikkatini toplamış durumda. Kongre çevresindeki kafeler duruşmanın canlı yayınlanacak bölümü için güne özel mönüler hazırladı ve açılış saatlerini öne çekti. Washington'un Super Bowl'u olarak nitelendirilen duruşma için özel içki isimleri belirlendi.

Kongre'nin çevresindeki kafeler içkilerine, The Last Word (Son Söz) Drop The Bomb (Bombayı Bırak), Frozen Covfefe (Donmuş Covfefe) gibi isimler verdi. Bir diğer kafe ise görüşme boyunca ABD Başkanı Trump'ın atacağı her tweet için herkese ücretsiz içki ısmarlayacağını duyurdu.

Donald Trump tarafından Mayıs ayında görevinden azledilen FBI Başkanı James Comey.
Donald Trump tarafından Mayıs ayında görevinden azledilen FBI Başkanı James Comey.

COMEY'NİN YAZILI İFADESİ YAYIMLANDI

ABD Senatosu İstihbarat Komitesi, Comey'nin bugün komite önünde vereceği yazılı ifadeyi kamuoyu ile paylaştı. Comey ifadesinde ABD Başkanı Donald Trump'la göreve geldikten sonra yaptığı dokuz görüşmeye ilişkin notlarını yazdı.

Buna göre Comey, komite önünde, Trump'ın "kendisinden sadakat beklediğini" söylediğini, buna karşılık kendisinin herhangi bir tepki vermediğini dile getirecek.

Söz konusu yazılı ifadede Comey, "Başkan, 'Sadakate ihtiyacım var, sadakat bekliyorum' dedi. Buna karşılık hareket etmedim, konuşmadım ya da yüz ifademi değiştirmedim. Sadece birbirimize sessizlik içinde baktık" ifadelerine yer verdi. Comey, bu olayın 27 Ocak tarihindeki bir yemekte gerçekleştiğini belirtti.

FBI'ın Beyaz Saray ve ABD Başkanı karşısında bağımsız olması beklenirken Trump'ın bağlılık beklediğini söylediği iddiası, Comey komite önüne çıkmada Amerikan kamuoyunda tartışmalara neden oldu.

FLYNN İDDİASI

Ayrıca Comey, 14 Şubat'taki bir başka görüşmede Trump'ın kendisinden, eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn hakkındaki soruşturmayı sona erdirmesini istediğini de dile getirecek.

İfadenin ilgili bölümünde Comey, "Başkan, Flynn'in Ruslarla görüşmesi bağlamında yanlış bir şey yapmadığını defalarca söyledi. Ayrıca, 'Umarım Flynn'in yoluna gitmesi için önündeki seçeneği görüyorsundur; o iyi bir adam, umarım bunun sona ermesine izin verirsin' dedi" değerlendirmesinde bulundu.

Ayrıca ifadeye göre Comey, Trump'ın isteklerini halihazırda yürüyen bir soruşturmaya karıştırmanın doğru olmayacağı konusunda FBI yönetiminin kendisiyle mutabık olduğunu ve aksi yöndeki taleplerin "endişe verici" olduğunu anlatacak.

10 MAYIS'TAN SONRAKİ İLK HALKA AÇIK OTURUM

Kamuya açık yapılacak oturumda Comey'e, hem görevine son verilmesi hem de Rusya soruşturması kapsamındaki iddialarla ilgili soruların yöneltilmesi bekleniyor.

Amerikan kamuoyunun yanıtlarını merak ettiği sorularla ilgili ilk kez canlı yayınlanacak bir oturumda konuşacak Comey'nin söyleyeceklerinin Rusya soruşturmasının gidişatını önemli ölçüde etkileyebileceği ifade ediliyor.

Trump, Comey'nin görevine 10 Mayıs tarihinde son vermiş, Rusya'nın Amerikan başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddialarıyla ilgili soruşturmayı yürüten FBI'ın 1 numarasının değişmesi, ABD kamuoyundaki Rusya tartışmalarını alevlendirmişti.

Sayfa Yükleniyor...