New York eski valisi yeni vali oğlunun yemin günü öldü

New York'ta 3 dönem valilik yapan Mario Cuomo, New York Valiliğine seçilen oğlu Andrew Cuomo'nun yemin töreninden birkaç saat sonra vefat etti.

Anadolu Ajansı 02.01.2015 - 07:12

New York eski valisi yeni vali oğlunun yemin günü öldü

NEW YORK - ABD'de eski New York Valisi 82 yaşındaki Mario Cuomo, 2. defa New York Valiliğine seçilen oğlu Andrew Cuomo'nun yemin töreninin yapıldığı gün yaşamını yitirdi.

New York'ta 3 dönem valilik yapan Mario Cumo'nun, Demokrat Parti'den 2. defa New York Valiliğine seçilen oğlu Andrew Cuomo'un Dünya Ticaret Merkezi'nde düzenlenen yemin töreninden 6 saat sonra Manhattan'daki evinde vefat ettiği bildirildi.

New York eski Valisi Cuomo'nun CNN'de sunuculuk yapan oğlu Chris Cuomo, yaptığı açıklamada, babasının vefat ettiği haberini doğrularken, New York'un 56. valisi olarak yemin eden büyük oğul Andrew Cuomo, yemin törenindeki konuşmasında babası için, ''Fiziksel olarak bugün burada olamadı fakat babam bu odanın içinde. O buradaki herkesin kalbinde ve zihninde'' ifadesini kullandı.

Eski ABD Başkanı Ronald Regan dönemindeki ekonomik durgunluktan New York'un da büyük oranda etkilendiği yıllarda valilik yapan Mario Cuomo, idam cezasına karşı vali olarak devlet hapishane sisteminde köklü bir çalışma başlatmıştı.

İtalya'nın Napoli kentinden ABD'ye göçen bir ailenin oğlu olarak 1932 yılında New York'un Queens bölgesinde doğan Cuomo, 1956 yılında St. John's Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. 1977 yılında New York Belediye Başkanlığı'na adaylığını açıklayan Cuomo, eski Belediye Başkanı Ed Koch'a karşı seçimi kaybetmişti.

Demokrat Parti'nin yoğun baskısına rağmen 1988 ve 1992 yıllarındaki ABD Başkanlık yarışına katılmayı reddeden Cuomo, 1983 yılından 1994 yılı sonuna kadar Demokrat Parti'den 3 dönem New York Valisi olarak görev yaptı. 1994 yılında 4. dönem New York valisi olmak isteyen Cuomo, seçimi Cumhuriyetçi Partili Yunan asıllı George Pataki'ye karşı kaybetmişti.

Sayfa Yükleniyor...